Akcyza na liquidy jest już pewna

Przed akcyzą nie ma odwrotu. Jak dowiedzieliśmy się po komunikacie Centrum Informacyjne Rządu (CIR), zapowiadane jeszcze w czerwcu zmiany w przepisach, mają wejść w życie wraz z początkiem roku 2018. Płyny do e-papierosów oraz nowatorskie wyroby tytoniowe zostaną więc w kolejnym obszarze zrównane z tradycyjnymi papierosami. Przyczyny są oczywiste – nadzór państwa nad produkcją, a co za tym idzie, wpływy do budżetu.

O tym, iż rząd Prawa i Sprawiedliwości aktywnie przygotowuje się do wprowadzenia nowego podatku dowiedzieliśmy się dzięki komunikatowi wystosowanemu przez CIR po posiedzeniu Rady Ministrów, które miało miejsce w połowie tygodnia. Potwierdza on plany, które kilka miesięcy temu przedstawiał wiceminister finansów, Wiesław Janczyk. Wraz z wprowadzeniem akcyzy, producenci płynów do e-papierosów oraz wyrobów nowatorskich będą objęci obowiązkiem banderolowania produktów, która wejdzie jednak w życie nieco później – rząd przewiduje bowiem wprowadzenie okresu przejściowego na dostosowanie linii produkcyjnej do nowych potrzeb.

Choć głównym powodem wprowadzenia akcyzy jest zabezpieczenie wpływów do budżetu państwa, które jak twierdzi Ministerstwo Finansów, mogą wynieść nawet 75 milionów złotych, w komunikacie Rady Ministrów skupiono się także na innych kwestiach. Jak bowiem twierdzą rządzący, rezultatem działań ma być „zapewnienie wyższych standardów ochrony zdrowia, zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów oraz zapobieganie nielegalnemu przywozowi różnych substancji do Polski.”

Jak informują rządzący, podatek obejmie liquidy do e-papierosów, niezależnie od zawartości nikotyny, a także wyroby nowatorskie, będące zamiennikiem tradycyjnych papierosów. Spodziewać więc należy się wzrostu cen za te produkty – w przypadku płynów 50 gr. za każdy mililitr, zaś za susz do nowatorskich wyrobów zapłacić trzeba będzie o ponad 140 zł. więcej za każdy kilogram.

Polska więc stanie się kolejnym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na wprowadzenie nowego podatku. Wśród nich są m.in. Włochy, Portugalia, Chorwacja, Grecja, Cypr czy Węgry. Wiele państw UE zaś rozważa opcję wprowadzenia akcyzy.

One Reply to “Akcyza na liquidy jest już pewna”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *