Amerykańscy klinicyści ostrzegają przed e-papierosami

To, że elektroniczne papierosy nie są całkowicie obojętne dla zdrowia wydaje się kwestią przesądzoną – coraz więcej szeroko zakrojonych badań wskazuje na to, jakie mogą być potencjalne konsekwencje wapowania. Niedawno, dzięki badaczom Mayo Clinic Health System dowiedzieliśmy się zaś, iż e-papierosy mogą mieć skrajnie szkodliwe konsekwencje dla naszego DNA.

O tym, jak bardzo szkodliwe mogą być e-papierosy dowiedzieć można się z badania niedawno opublikowanego w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Autorzy badania będący specjalistami z Mayo Clinic Health System czyli sieci szpitali oraz klinik medycznych kilku stanów USA, w badaniach na myszach stwierdzili, iż aerozol powstający w wyniku podgrzewania liquidów może niszczyć DNA oraz skutkować uszkodzeniami organów, co zwiększa ryzyko zapadania na choroby nowotworowe oraz serca.

Jak podkreśla dr Sameer Batoo, onkolog pracujący dla Mayo Clinic Health System, na tym etapie badań nad wpływem e-papierosów na waperów, jedyne co można powiedzieć z cała pewnością to to, iż wciąż wiele kwestii z tym związanych pozostaje niejasnych. Szczególnie niepewny jest rozmiar szkód jakie może dokonać długoletnie korzystanie z e-papierosów. Doktor Batoo uważa jednak, iż e-papierosy wciąż są zdrowsze od tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

To, co według badaczy może mieć szczególnie negatywny wpływ na zdrowie to sama uzależniająca nikotyna, a także pewne ilości toksycznych metali ciężkich. Wciąż jednak brakuje przekonujących dowodów naukowych potwierdzających tezę o szkodliwym wpływie substancji chemicznych zawartych w aerozolu z e-papierosa. Co więcej, wielu badaczy wylicza, iż właśnie chmura ta jest nieporównywalnie mniej toksyczna od dymu tradycyjnych papierosów, nie zawiera bowiem takiej gamy substancji kancerogennych.

Jak więc uważają eksperci e-papierosy powinny być polecane osobom, które chcą zamienić swoje nawyki związane z paleniem i zmniejszyć ryzyko wielu skrajnie niebezpiecznych chorób wynikających z wdychania dymu papierosowego. Przestrzegać zaś powinno się osoby, które nie są uzależnione od nikotyny przed sięganiem po e-papierosy rekreacyjnie.