Aromaty w e-papierosach pomogą schudnąć?

Jak wskazują najnowsze badania, korzystanie ze smakowych płynów do e-papierosów może mieć zaskakujące korzyści. W czasopiśmie Nicotine & Tabacoo przeczytać można, iż liquidy z dodatkiem aromatów przypominających produkty spożywcze jest skutecznym wsparciem w walce z nadwagą oraz przy kontroli wagi.

Wapowanie, które powszechnie uchodzi za bezpieczniejszą wersję palenia, okazuje się być całkiem pomocne dla osób nie tylko próbujących rzucić palenie. Naukowcy z University of Sterling oraz Massey University Collage w Nowej Zelandii wskazali bowiem, iż używanie smakowych e-liqudów, które dostosowane są do gustów osób korzystających z elektronicznych papierosów, mogą przyczynić się do zmniejszenia głodu. A to, w konsekwencji, może pomóc lepiej kontrolować wagę, uniknąć podjadania oraz ostatecznie doprowadzić do ograniczenia wagi.

Jak sugerują analizy wyborów, osoby palące, które przerzucają się na elektroniczne papierosy, swoją przygodę z nimi rozpoczynają od płynów o aromacie tytoniowym, który najbardziej przypomina niechciany nałóg. Z czasem jednak decydują się na spróbowanie liquidów o aromatach spożywczych. Najbardziej popularne smaki to owoce, w tym przede wszystkim cytrusy oraz porzeczki, słodycze i im pokrewne smaki: czekolada, wanilia, toffi, a także mięta czy aromaty alkoholowe.

Jak twierdzą badacze, aromatyzowane wkłady do e-papierosów mogą pomóc lepiej kontrolować wagę zwłaszcza wtedy, kiedy zawierać będą kapsaicynę. Jest to związek chemiczny, najczęściej kojarzony z pikantnym smakiem, który powoduje często uczucie sytości. Właśnie dlatego, jego wdychanie w parze wodnej powstającej w wyniku podgrzewania liquidu może spowodować zmniejszenie ilości pochłanianego jedzenia. Poza aromatem i smakiem, wapowanie oraz jedzenie ma także wspólną charakterystykę behawioralną (zbliżanie dłoni do ust), co może ułatwić osobom o dużej nadwadze zapanowanie także nad tym aspektem głodu.

Równocześnie jednak badacze ostrzegają, iż wapowanie nie jest pozbawione ryzyka – podobnie zresztą jak korzystanie z przeróżnych aromatów spożywczych, które mogą mieć wpływ na zdrowie. Właśnie dlatego wyraźnie podkreślają, iż nie zachęcają do korzystania z elektronicznych papierosów, a jedynie wskazują na obszar ich działania, który może być potencjalnie wykorzystany na korzyść osób uzależnionych.