Aromaty w e-papierosach pomogą schudnąć?

Jak wskazują najnowsze badania, korzystanie ze smakowych płynów do e-papierosów może mieć zaskakujące korzyści. W czasopiśmie Nicotine & Tabacoo przeczytać można, iż liquidy z dodatkiem aromatów przypominających produkty spożywcze jest skutecznym wsparciem w walce z nadwagą oraz przy kontroli wagi.

Wapowanie, które powszechnie uchodzi za bezpieczniejszą wersję palenia, okazuje się być całkiem pomocne dla osób nie tylko próbujących rzucić palenie. Naukowcy z University of Sterling oraz Massey University Collage w Nowej Zelandii wskazali bowiem, iż używanie smakowych e-liqudów, które dostosowane są do gustów osób korzystających z elektronicznych papierosów, mogą przyczynić się do zmniejszenia głodu. A to, w konsekwencji, może pomóc lepiej kontrolować wagę, uniknąć podjadania oraz ostatecznie doprowadzić do ograniczenia wagi.

Jak sugerują analizy wyborów, osoby palące, które przerzucają się na elektroniczne papierosy, swoją przygodę z nimi rozpoczynają od płynów o aromacie tytoniowym, który najbardziej przypomina niechciany nałóg. Z czasem jednak decydują się na spróbowanie liquidów o aromatach spożywczych. Najbardziej popularne smaki to owoce, w tym przede wszystkim cytrusy oraz porzeczki, słodycze i im pokrewne smaki: czekolada, wanilia, toffi, a także mięta czy aromaty alkoholowe.

Jak twierdzą badacze, aromatyzowane wkłady do e-papierosów mogą pomóc lepiej kontrolować wagę zwłaszcza wtedy, kiedy zawierać będą kapsaicynę. Jest to związek chemiczny, najczęściej kojarzony z pikantnym smakiem, który powoduje często uczucie sytości. Właśnie dlatego, jego wdychanie w parze wodnej powstającej w wyniku podgrzewania liquidu może spowodować zmniejszenie ilości pochłanianego jedzenia. Poza aromatem i smakiem, wapowanie oraz jedzenie ma także wspólną charakterystykę behawioralną (zbliżanie dłoni do ust), co może ułatwić osobom o dużej nadwadze zapanowanie także nad tym aspektem głodu.

Równocześnie jednak badacze ostrzegają, iż wapowanie nie jest pozbawione ryzyka – podobnie zresztą jak korzystanie z przeróżnych aromatów spożywczych, które mogą mieć wpływ na zdrowie. Właśnie dlatego wyraźnie podkreślają, iż nie zachęcają do korzystania z elektronicznych papierosów, a jedynie wskazują na obszar ich działania, który może być potencjalnie wykorzystany na korzyść osób uzależnionych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *