Przyjemny aromat – główna zachęta do wapowania

Co sprawia, że e-papierosy stają się z każdym rokiem coraz bardziej popularne? Ich smak! Ciekawe aromaty owoców, przypraw czy przeróżnych egzotycznych mieszanek są tym, co sprawia, iż elektroniczne papierosy uchodzą za tak atrakcyjne.

Ostatnimi czasy wiele badań społecznych wśród użytkowników e-papierosów wskazują na dwa główne powody, dla których sięgają oni po inhalatory nikotyny. Pierwszy związany jest z racjonalną oceną ryzyka kosztów zdrowotnych – elektroniczne papierosy uchodzą za zdrowszą alternatywę tradycyjnego tytoniu, przez co wielu palaczy decyduje się właśnie na nie. Z drugiej jednak strony, przybywa także danych, iż głównym powodem sięgania po e-papierosy jest ich smak.

Tak wskazują choćby wyniki badania opublikowane w czasopiśmie Tobacco Regulatory Science. Zostało ono przeprowadzone na grupie ponad 2400 uczniów w wieku od 12 do 17 lat oraz przeszło 4300 młodych dorosłych (18-29 lat), którzy pochodzili z czterech dużych amerykańskich miast. Badanym zadano pytanie: „Czy nadal korzystałabyś/korzystałbyś z elektronicznych papierosów gdyby płyny zostały pozbawione aromatu”. Wyniki są przytłaczające. Aż 77 proc. uczniów szkół i 73 proc. badanych powyżej 18 roku życia, iż przestałyby używać inhalatorów, gdyby liquidy do e-papierosów były niearomatyzowane.

Co więcej, niemal wszyscy badani przyznali, iż ich pierwszy e-papieros miał aromat, co może sugerować, iż właśnie chęć poznania intrygujących smaków była powodem dla których po niego sięgnęli. Słodkie oraz owocowe aromaty, które cieszą się największa popularnością przyciągają młodych do e-papierosów i stają się – jak twierdzą eksperci – powodem, dla których przy wapowaniu pozostają.

– Smak to jeden z najważniejszych czynników kształtujących rynek produktów tytoniowych i to właśnie on sprawia, iż pewne wyroby są bardziej atrakcyjne dla ludzi młodych – twierdzi dr Melissa B. Harrel, autorka wspomnianego badania.

Sprzeczne wyniki badań, wskazujące na to, co jest właściwą przyczyną wapowania niekoniecznie jednak się wykluczają. E-papierosy w wielu przypadkach przyciągają bowiem osoby już palące, które chcą zmniejszyć ryzyko poważnych chorób. Przyjemniejsze doznania smakowe zaś sprawiają, iż ostatecznie ta opcja okazuje się zdecydowanie bardziej atrakcyjna od tradycyjnego wyrobu tytoniowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *