Masz astmę i palisz? Lepiej od razu sięgnij po e-papierosa

Włoskie badania pulmologiczne wykazują, że zdrowie palaczy chorujących na astmę poprawia się, gdy sięgną oni po elektroniczego papierosa zamiast zaciągać się analogowymi. Na marginesie: dowiedziono również, że osoby, które przerzuciły się na waperosy, rzadziej sięgały po szkodliwego dymka.

Badania na grupie astmatyków przeprowadził włoski zespół pulmonologów pod wodzą prof. Riccardo Polosy. W projekcie trwającym 24 miesiące wzięło udział 18 pacjentów: 11 mężczyzn oraz 7 kobiet. Badanych zachęcono do skorzystania z elektronicznego papierosa, ale część osób paliła także analogowe papierosy. Ostatecznie do końca eksperymentu wytrwało 16 astmatyków, z czego 10 osób korzystało wyłącznie z e-p., a 6 było palaczami hybrydowymi. Dwie osoby, które się wyłamały i wróciły do nałogu, pochodziły z obu tych grup.

Uczestnicy byli badani przez zespół naukowców co pół roku. Ogólny wniosek jest taki, że przejście z palenia papierosów na elektroniczne urządzenia do inhalacji nikotyny zdecydowanie poprawia wyniki osób chorych na astmę. Wyraźną zmianę zauważono szczególnie wśród osób, które całkiem zrezygnowały z zaciągania się dymem tytoniowym i to już po 6 miesiącach. Wyniki funkcji płuc w kolejnych okresach również były lepsze, choć nie zauważono aż takiego skoku jak na samym początku zmiany nawyków. Wśród palaczy hybrydowych zmalała liczba wypalanych papierosów: z prawie 21 dziennie do 5 sztuk.

Badani mieli do dyspozycji na początku jednorazowe e-papierosy, a później wielokrtonego użytku i to właśnie te drugie urządzenia przypadły im do gustu. 10 na 16 osób wybrało liquid o mocy 9 mg/ml, a pozostali dwa razy mocniejszy płyn. Pod koniec badania większość uczestników korzystała z liquidów o tytoniowym aromacie.

Dym tytoniowy w połączeniu z objawami astmy działa bardzo negatywnie na funkcję płuc i sprzyja rozwijaniu się choroby. Redukcja lub rzucenie nałogu przynajmniej na pewien okres poprawia wyniki badań chorych pacjentów. Włoscy badacze w podsumowaniu stwierdzili, że e-papierosy mogą stanowić skuteczne wsparcie podczas leczenia osób chorych na astmę i poprawić komfort ich życia. W badaniu nie stwierdzono negatywnego wpływu wdychanego aerozolu na rozwój schorzenia. To ważna informacja dla lekarzy pulmonologów, którzy mogliby rekomendować nałogowym palaczom inne, mniej szkodliwe rozwiązania.