Masz astmę i palisz? Lepiej od razu sięgnij po e-papierosa

Włoskie badania pulmologiczne wykazują, że zdrowie palaczy chorujących na astmę poprawia się, gdy sięgną oni po elektroniczego papierosa zamiast zaciągać się analogowymi. Na marginesie: dowiedziono również, że osoby, które przerzuciły się na waperosy, rzadziej sięgały po szkodliwego dymka.

Badania na grupie astmatyków przeprowadził włoski zespół pulmonologów pod wodzą prof. Riccardo Polosy. W projekcie trwającym 24 miesiące wzięło udział 18 pacjentów: 11 mężczyzn oraz 7 kobiet. Badanych zachęcono do skorzystania z elektronicznego papierosa, ale część osób paliła także analogowe papierosy. Ostatecznie do końca eksperymentu wytrwało 16 astmatyków, z czego 10 osób korzystało wyłącznie z e-p., a 6 było palaczami hybrydowymi. Dwie osoby, które się wyłamały i wróciły do nałogu, pochodziły z obu tych grup.

Uczestnicy byli badani przez zespół naukowców co pół roku. Ogólny wniosek jest taki, że przejście z palenia papierosów na elektroniczne urządzenia do inhalacji nikotyny zdecydowanie poprawia wyniki osób chorych na astmę. Wyraźną zmianę zauważono szczególnie wśród osób, które całkiem zrezygnowały z zaciągania się dymem tytoniowym i to już po 6 miesiącach. Wyniki funkcji płuc w kolejnych okresach również były lepsze, choć nie zauważono aż takiego skoku jak na samym początku zmiany nawyków. Wśród palaczy hybrydowych zmalała liczba wypalanych papierosów: z prawie 21 dziennie do 5 sztuk.

Badani mieli do dyspozycji na początku jednorazowe e-papierosy, a później wielokrtonego użytku i to właśnie te drugie urządzenia przypadły im do gustu. 10 na 16 osób wybrało liquid o mocy 9 mg/ml, a pozostali dwa razy mocniejszy płyn. Pod koniec badania większość uczestników korzystała z liquidów o tytoniowym aromacie.

Dym tytoniowy w połączeniu z objawami astmy działa bardzo negatywnie na funkcję płuc i sprzyja rozwijaniu się choroby. Redukcja lub rzucenie nałogu przynajmniej na pewien okres poprawia wyniki badań chorych pacjentów. Włoscy badacze w podsumowaniu stwierdzili, że e-papierosy mogą stanowić skuteczne wsparcie podczas leczenia osób chorych na astmę i poprawić komfort ich życia. W badaniu nie stwierdzono negatywnego wpływu wdychanego aerozolu na rozwój schorzenia. To ważna informacja dla lekarzy pulmonologów, którzy mogliby rekomendować nałogowym palaczom inne, mniej szkodliwe rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *