Jaką bazę wybrać, by przyrządzić idealny liquid?

Jeśli nic spośród bogatej oferty liquidów do e-papierosów nie przypadło Ci do gustu, to może zacząć samemu robić mieszanki płynów? Na początek trzeba będzie wybrać dobrą bazę do liquidu.

Bazy nikotynowe składają się z dwóch podstawowych nośników: glikolu i gliceryny. Są to naturalne i nieszkodliwe substancje, które znajdziemy w płynie do spryskiwaczy, w kremie do rąk, w syropie na kaszel i w wielu innych produktach kosmetycznych i spożywczych. Bazy VG zawierają w większej proporcji glicerynę roślinną (vegetable glycerin). Bazy PG w głównej mierze zawierają glikol propylenowy, który jest bezbarwną, bezwonną, oleistą cieczą, o słodkawym smaku i wysokiej lepkości. Glikol propylenowy nie jest szkodliwy w przeciwieństwie do glikolu etylenowego!

Glikol czy gliceryna?

Większość dostepnych, gotowych liquidów zawiera odpowiednią mieszankę tych dwóch składników, ponieważ daje to najlepsze efekty. Gliceryna zapewnia gęstość i jako rozpuszczalnik tłuszczy i lipidów świetnie rozpuszcza także aromaty. Dzięki glicerynie chmura jest bardziej gęsta. Jeśli ktoś wapuje z uwagi na dużą chmurę (cloud chasing), to powinien wybierać bazy VG.

Płyn nie może składać się tylko z tej substancji, ponieważ wolniej spływałby do parownika i częściej należałoby wymieniać grzałkę. Dlatego też dodaje się glikol, który pełni rolę rozcieńczalnika. Liquidy oparte na bazach PG dają mniejszą, rzadszą chmurę.

Smak liquidu

Ważna jest także kwestia smaku sporządzanego liquidu. Gliceryna ma to do siebie, że spłaszcza smak. Nadaje się bardziej do aromatów owocowych, kawowych, przyprawowych. Dodanie odrobiny glikolu pozoli wydobyć bardziej intensywny smak. PG sprawia, że chmura jest bardziej ostra i drapie w gardło. Jest to dobra baza pod aromaty tytoniowe.