Co WHO myśli o elektronicznych papierosach?

Ostatnio w środowisku waperów zrobiło się głośno na temat ostentacyjnego zwrotu Medalu Honoru WHO przez Davida Goerlitza, który zaprotestował w ten sposób przeciwko polityce tej organizacji. Dlaczego WHO jest wrogiem elektronicznych papierosów?

World Health Organisation to jednostka działająca w ramach ONZ, której głównym zadaniem jest zwiększanie współpracy międzynarodowej w zakresie ochrony zdrowia. Jedeną z form działalności WHO jest walka z nałogami, w tym z uzależnieniem od nikotyny (Tobacco Free Initiative). Stanowisko organizacji względem elektronicznych papierosów jest bardzo restrykcyjne. WHO nie traktuje e-papierosów jako urządzeń, które mogą pomóc wielu nałogowym palaczom podczas rzucania lub ograniczania palenia.

WHO uważa, że e-papierosy stanowią spore zagrożenie dla zdrowia człowieka. Da się zrozumieć apele organizacji, aby całkowicie zakazać korzystania z e-papierosów w zamkniętych pomieszczeniach, w miejscach publicznych oraz w obecności osób trzecich w tym dzieci. WHO uzasadnia to tym, iż wciąż nie dysponujemy dokładnymi danymi na temat wpływu pary na osoby postronne. Rzeczywiście nie dysponujemy długotrwałymi badaniami, gdyż e-papierosy to stosunkowo nowe urządzenia. Jednak dotychczasowe badania wskazują, że i tak w chmurze z e-papierosa jest o wiele mniej trujących i szkodliwych dla zdrowia substancji niż w dymie tytoniowym.