Czy e-papierosy powodują impotencję?

W pewnym dowcipie mężczyzna wchodzi do sklepu i prosi o papierosy. Sprzedawca daje mu paczkę, na której widnieje ostrzegawczy napis: „Palenie powoduje impotencję”, na co palacz pyta, czy nie ma tych z rakiem. Czy ten kawał miałby sens, gdyby mężczyzna poprosił o e-papierosa?;)

Na początek wyjaśnijmy, w jaki sposób palenie tytoniu może prowadzić do impotencji u mężczyzn. Głównym wrogiem męskiej erekcji jest dym tytoniwy, a dokładnie szkodliwe substancje w nim zawarte. To one sa odpowiedzialne m.in. za zatykanie się żył oraz miażdżycę tętnic. Niewłaściwe ciśnienie krwi i spowolniony jej przepływ powoduje zaburzenia erekcji.

Ciekawa grafika w ramach kampanii National Health Service

Ciekawa grafika w ramach kampanii zorganizowanej przez National Health Service

Im dłuższy staż z dymkiem, tym większe zagrożenie impotencji. Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego (BMA) co druga osoba paląca od 30 lub 40 lat może mieć problemy w łóżku, których nikt nikomu nie życzy. Nałogowi palacze z takim stażem mają także problemy z zapłodnieniem, ponieważ jakość ich spermy oraz żywotność plemników można porównać do nasienia siedemdziesiecioletniego mężczyzny.

E-papieros wchodzi do łóżka

Papierosy powodują utrudnienia w przepływie krwi, e-papierosy zaś są wolne od dymu tytoniowego. W związku z tym nie powinny wpływać na zaburzenia erekcji użytkowników. Nie dysponujemy jednak długotrwałymi badaniami, które dotyczyłyby wpływu e-papierosów na impotencję. Wiemy jednak, że inhalowanie się nikotyną lub aromatycznymi liquidami wyraźnie poprawia ogólną kondycję palacza, a więc zmniejsza również ryzyko miażdżycy.

Nie da się powiedzieć, czy e-papierosy powodują impotencję lub nie, ale z pewnością prowadzą do niej analogowe papierosy. Dlatego też lepiej wybrać używkę, która jest zdecydowanie mniej szkodliwa dla zdrowia.