Czy e-papierosy powodują impotencję?

W pewnym dowcipie mężczyzna wchodzi do sklepu i prosi o papierosy. Sprzedawca daje mu paczkę, na której widnieje ostrzegawczy napis: „Palenie powoduje impotencję”, na co palacz pyta, czy nie ma tych z rakiem. Czy ten kawał miałby sens, gdyby mężczyzna poprosił o e-papierosa?;)

Na początek wyjaśnijmy, w jaki sposób palenie tytoniu może prowadzić do impotencji u mężczyzn. Głównym wrogiem męskiej erekcji jest dym tytoniwy, a dokładnie szkodliwe substancje w nim zawarte. To one sa odpowiedzialne m.in. za zatykanie się żył oraz miażdżycę tętnic. Niewłaściwe ciśnienie krwi i spowolniony jej przepływ powoduje zaburzenia erekcji.

Ciekawa grafika w ramach kampanii National Health Service

Ciekawa grafika w ramach kampanii zorganizowanej przez National Health Service

Im dłuższy staż z dymkiem, tym większe zagrożenie impotencji. Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego (BMA) co druga osoba paląca od 30 lub 40 lat może mieć problemy w łóżku, których nikt nikomu nie życzy. Nałogowi palacze z takim stażem mają także problemy z zapłodnieniem, ponieważ jakość ich spermy oraz żywotność plemników można porównać do nasienia siedemdziesiecioletniego mężczyzny.

E-papieros wchodzi do łóżka

Papierosy powodują utrudnienia w przepływie krwi, e-papierosy zaś są wolne od dymu tytoniowego. W związku z tym nie powinny wpływać na zaburzenia erekcji użytkowników. Nie dysponujemy jednak długotrwałymi badaniami, które dotyczyłyby wpływu e-papierosów na impotencję. Wiemy jednak, że inhalowanie się nikotyną lub aromatycznymi liquidami wyraźnie poprawia ogólną kondycję palacza, a więc zmniejsza również ryzyko miażdżycy.

Nie da się powiedzieć, czy e-papierosy powodują impotencję lub nie, ale z pewnością prowadzą do niej analogowe papierosy. Dlatego też lepiej wybrać używkę, która jest zdecydowanie mniej szkodliwa dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *