Dlaczego e-papierosy wybuchają?

Elektroniczne papierosy wybuchają – o przypadkach tego typu przeczytać można coraz częściej w mediach. Czy jednak odnotowane przypadki eksplozji inhalatorów nikotyny są powodem do tego, aby siać panikę i straszyć użytkowników? Niekoniecznie.

Choć oczywiście nie sposób wykluczyć przypadkowych błędów w konstrukcji urządzenia nie sposób wykluczyć – to samo zjawisko bowiem dotyczyć może wielu różnych klas produktów elektronicznych – wybuchające e-papierosy w większości przypadków związane są raczej z nieostrożnym i nieprawidłowym używaniem akumulatorów litowo-jonowych. To właśnie ta nowoczesna bateria jest bowiem przyczyna zapłonu, który kończy się eksplozją.

A to, że akumulator litowo-jonowy może być wadliwy wiadomo nie tylko z historii przypadków wybuchów e-papierosów, ale także telefonów, tabletów, laptopów czy nawet zabawek dla dzieci. W zdecydowanej większości przypadków normalnego oraz zgodnego z instrukcją obsługi użytkowania produktu, eksplozji nie należy się obawiać. W pewnych jednak sytuacjach związanych z niestabilnością termiczną akumulatora – ma to miejsce gdy temperatura przekracza 150 stopni Celsiusza – oraz serią gwałtownych reakcji chemicznych zachodzących w jego wnętrzu, dochodzi do uwolnienia się w bardzo krótkim czasie dużej ilości gazów. Ponieważ nie mają one miejsca ujścia, ciśnienie we wnętrzu akumulatora rośnie, a gdy temperatura wzrośnie do 500 stopni, kończy się to samoistnym zapłonem.

Aby nie narażać się na podobne niebezpieczeństwo, trzeba przede wszystkim zmienić podejście do e-papierosa oraz zacząć dbać o jego akumulator. Oznacza to jego odpowiednie przechowywanie oraz przenoszenie – nie można trzymać go luźno w kieszeni czy torbie, gdzie „poniewiera” się z metalowymi przedmiotami takimi jak klucze czy monety. Zapasowy akumulator należy trzymać w opakowaniu – najlepiej wykonanym z plastiku.

Akumulator należy także chronić przed wszelkimi uszkodzeniami – szczególnie takimi, które powoduje zniszczenie jego osłony. Tej nie tylko nie należy ściągać, ale dbać o to, aby pozostała nienaruszona. Powinien być on także trzymany z daleka od źródeł ciepła – kaloryferów, ognia itp. W żadnym wypadku bowiem ogrzewanie baterii nie spowoduje jej naładowania.

Zużytych baterii w żadnym wypadku nie należy wyrzucać do śmieci niesegregowanych. Nie tylko spowoduje to zanieczyszczenie środowiska, ale także może spowodować niebezpieczeństwo dla osób trzecich. Ich miejscem są specjalne pojemniki na sprzęt elektroniczny, które znaleźć można w wielu hipermarketach. Dobrze wyrzucaną baterię jeszcze osłonić workiem foliowym.

Bezpieczeństwo użytkowania każdego typu sprzętu elektronicznego powinno więc być absolutnym priorytetem. Lepiej bowiem przestrzegać prostych zasad niż narażać się na ryzyko elektronicznego papierosa wybuchającego w ustach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *