Czy e-papieros może powodować alergię?

E-papierosy to mniej szkodliwe zamienniki analogowych papierosów. Jednak nie wszyscy mogą z nich korzystać bez żadnych przeszkód. Co może być najczęściej uczulającym składnikiem e-liquidu? Czy alergicy mogą swobodnie wapować?

Czy glikol to alergen?

Płyny do e-papierosów powstają z trzech składników: glikolu, gliceryny i aromatu. Zazwyczaj dodaje się także nikotynę, a niektórzy producenci stosują dodatki wzmacniające aromat. Najczęściej uczulającym składnikiem liquidu jest glikol. Warto jednak wiedzieć, że występują on w różnych odmianach. W większości płynów znajdziemy glikol propylenowy, czyli zupełnie bezpieczną i dopuszczoną do stosowania w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym substancję. Glikol nie jest alergenem, więc uczulenie na ten składnik jest indywidualnym problemem.

Gdy po skorzystaniu z e-papierosa pojawiają się objawy uczulenia, to przede wszystkim należy zmienić płyn. Najlepiej nie kupować tanich produktów od niezaufanych producentów, ponieważ glikol (PG) w nich zawarty może być zanieczyszczony. Można spróbować poszukać płynu zawierającego glikol dwupropylenowy, który jest bezpieczniejszy dla alergików. Zawsze można także skorzystać z liquidów opartych na glicerynie roślinnej (VG). W tej sytuacji jednak należy odpowiednio dobrać grzałkę, ponieważ płyn na bazie VG jest gęstszy i bardziej lepki, co mogłoby uszkodzić niektóre atomizery.

Uczuleni na nikiel

Jeśli mowa o grzałkach, to nie tylko liquidy mogą wywoływać alergię. Na e-papierosy powinny uważać osoby uczulone na nikiel. Zwykle osoby te nie mogą nosić biżuterii lub zegarków, które wyglądają jak srebrne, a są chromonikowane. Drut oporowy z niklu lub chromonikieliny jest używany do produkcji parowników i znajdziemy go w wielu modelach e-papierosów. Uczulać może również grzałka wykonana ze stali nierdzewnej, ponieważ w jej składzie może, choć nie musi znajdować się nikiel. Na szczęście alergicy mogą skorzystać z parowników skręconych z drutu Kanthal (stop żelaza i chromu) lub z tytanu. Są one bezpieczne dla uczulonych na nikiel.

Jeśli więc po sesji chmurzenia zauważysz objawy uczulenia, sprawdź z czego wykonana jest grzałka w Twoim e-papierosie oraz czy głównym składnikiem płynu nie jest przypadkiem glikol propylenowy.

6 Replies to “Czy e-papieros może powodować alergię?”

1. e-palę od 4,5 lat ….. od pół roku pojawiło się uczulenie którego nie mogę się pozbyć ( wysypka + plamy na twarzy ….) zmieniałam już liquidy i ciągle to samo …jestem załamana …..czy ktoś z Was też tak ma ? Co robić ……Może doradzicie mi jakiś liquid dla allergików ? Który liquid ? Z jakiej firmy jest najbezpieczniejszy ? Z góry dzięki za rady ….

1. Mam podobny przypadki a używam e-papierosa od prawie 2 lat a wysypkę dostaje od jakiegoś miesiąca szczególnie po olejkach o smaku kola kola-limonka i truskawka . Właśnie też poszukuje porady ale nie mogę nigdzie nic wyszukać .

2. cholera myslałem że to od nużeńca ale jak wyżej plamy i wysypka występują na czole pod nosem i broda ci to do k***y nędzy jest ?

3. Artykul powyzej bardzo przydatny . Testuje od jakiegos czasu i wszystko wskazuje na e papierosa . Podejrzewam liquid , ale nie wykluczam niklu . Uczulenie na calym.ciele w postaci swedzacych babli .