E-papierosy mogą niszczyć DNA

Naukowcy z University of Connecticu zdobyli kolejny dowód na to, iż substancje powstające w wyniku podgrzewania elektronicznych papierosów nie są wcale tak zdrowe, jak zwykle myślimy. Dzięki sprytnemu testowi badającymi wpływ substancji na powstawanie uszkodzeń kodu DNA dowiedli oni bowiem, iż wyziewy z e-papierosów mogą być nawet bardziej groźne od tytniowego dymu.

Wyniki swoich analiz opublikował zespół prowadzony przez prof. Jamesa Ruslinga z University of Connecticut, który opracował specjalny chip, którego zadaniem jest sprawdzenie tego, w jaki sposób pewne substancje i związki chemiczne wpływają na łańcuchy DNA. Zniszczenie jego fragmentu to bowiem jedna z najbardziej podstawowych przyczyn nowotworów. „Laboratorium na chipie” – bo tak naukowcy nazywają swój test – działa w stosunkowo prosty sposób. Przy wykorzystaniu enzymów analizuje bowiem produkty przemian metabolicznych danej substancji. Chip rozświetla się w sytuacji, gdy w efekcie powstają związki uszkadzające DNA.

I niestety dla miłośników elektronicznych papierosów, wyniki badań zespołu wskazują, że substancje powstające w wyniku podgrzewania liquidu mogą być skrajnie niebezpieczne. – Na podstawie wyników naszych badań możemy wywnioskować, że e-papierosy mogą w takim samym stopniu uszkadzać DNA, jak zwykłe papierosy bez filtra – podkreśla dr Karteek Kadimisetty, jeden z członków zespołu.

Badacze szczególnie wiele uwagi poświęcili kilku substancją znajdującym się w płynie do e-papierosa, choć jak podejrzewają, szkodliwych dla zdrowia związków może być zdecydowanie więcej. Tym, co zdaje się mieć moderujący wpływ na ich działanie jest nikotyna, która zwiększała zagrożenie i szkodliwość badanych substancji. Analizom poddawali także różne płyny w zależności od znajdujących się w nich aromatach.

To zła wiadomość dla wszystkich osób, które traktują wapowanie jako alternatywę dla tradycyjnych papierosów, dzięki której będą mogli nadal wprowadzać do organizmu nikotynę, tylko w bezpieczniejszy sposób. Może się okazać, iż przerzucenie się na elektroniczne papierosy nie zmieni właściwie niczego.