E-papierosy mogą niszczyć DNA

Naukowcy z University of Connecticu zdobyli kolejny dowód na to, iż substancje powstające w wyniku podgrzewania elektronicznych papierosów nie są wcale tak zdrowe, jak zwykle myślimy. Dzięki sprytnemu testowi badającymi wpływ substancji na powstawanie uszkodzeń kodu DNA dowiedli oni bowiem, iż wyziewy z e-papierosów mogą być nawet bardziej groźne od tytniowego dymu.

Wyniki swoich analiz opublikował zespół prowadzony przez prof. Jamesa Ruslinga z University of Connecticut, który opracował specjalny chip, którego zadaniem jest sprawdzenie tego, w jaki sposób pewne substancje i związki chemiczne wpływają na łańcuchy DNA. Zniszczenie jego fragmentu to bowiem jedna z najbardziej podstawowych przyczyn nowotworów. „Laboratorium na chipie” – bo tak naukowcy nazywają swój test – działa w stosunkowo prosty sposób. Przy wykorzystaniu enzymów analizuje bowiem produkty przemian metabolicznych danej substancji. Chip rozświetla się w sytuacji, gdy w efekcie powstają związki uszkadzające DNA.

I niestety dla miłośników elektronicznych papierosów, wyniki badań zespołu wskazują, że substancje powstające w wyniku podgrzewania liquidu mogą być skrajnie niebezpieczne. – Na podstawie wyników naszych badań możemy wywnioskować, że e-papierosy mogą w takim samym stopniu uszkadzać DNA, jak zwykłe papierosy bez filtra – podkreśla dr Karteek Kadimisetty, jeden z członków zespołu.

Badacze szczególnie wiele uwagi poświęcili kilku substancją znajdującym się w płynie do e-papierosa, choć jak podejrzewają, szkodliwych dla zdrowia związków może być zdecydowanie więcej. Tym, co zdaje się mieć moderujący wpływ na ich działanie jest nikotyna, która zwiększała zagrożenie i szkodliwość badanych substancji. Analizom poddawali także różne płyny w zależności od znajdujących się w nich aromatach.

To zła wiadomość dla wszystkich osób, które traktują wapowanie jako alternatywę dla tradycyjnych papierosów, dzięki której będą mogli nadal wprowadzać do organizmu nikotynę, tylko w bezpieczniejszy sposób. Może się okazać, iż przerzucenie się na elektroniczne papierosy nie zmieni właściwie niczego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *