E-papierosy mogą szkodzić… komputerom

Elektroniczne papierosy najprawdopodobniej są bezpieczniejszą alternatywną dla zdrowia od swoich tradycyjnych odpowiedników, jak się jednak okazuje, ich szkodliwe działanie mogą poczuć…komputery. A to za sprawą wirusów, które mogą zainfekować sprzęt w trakcie ładowania.

O tym, że e-papierosy mogą być nośnikiem szkodliwego oprogramowania mówi się już od kilku lat. Choć temat nie jest nowy, na pewno wart jest przypomnienia. E-papierosy bowiem są coraz bardziej popularne i coraz częściej używane. Powoduje to często konieczność szybkiego i łatwego ładowania akumulatora, a to często oznacza podpinanie go do komputera za pomocą kabla USB. I choć zwykle sytuacja ta nie ma żadnych „skutków ubocznych”, część inhalatorów – zwłaszcza tańsze, kupowane u nieznanych producentów – mogą otworzyć drogę do naszego komputera hakerom.

Jak można było dowiedzieć się z kilku publikacji, najwięcej przypadków zainfekowania komputera odnotowano przy użyciu e-papierosów wyprodukowanych w Chinach. Nawet jednak kupując inhalator znanej marki, dobrze dokładnie sprawdzić opakowanie i upewnić się, czy nie nosi ono śladów sugerujących, iż było one wcześniej otwierane. Warto także sprawdzić, czy nie jest to dobrze zapakowana podróbka, która kryje w środku urządzenie tylko podobne do oryginału.

Co szczególnie frapujące, hakerzy instalują złośliwe oprogramowanie nie tylko na e-papierosach, ale innych przedmiotach codziennego użytku, które łączone są z komputerem. Chodzi m.in. o elektroniczne ramki na zdjęcia, odtwarzacze mp3 itp. Problem ten zresztą nie dotyczy tylko nieznanych firm, ale także dużych producentów elektroniki jak np. firmy Samsung, która w 2008 roku wypuściła na rynek zainfekowane ramki fotograficzne.

Wydaje się więc, iż wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z elektroniką, musimy być przygotowani, iż prędzej czy później stanie się ona narzędziem w rękach hakerów. Bezpieczeństwo wapowania to więc nie tylko dbanie o urządzenie i jego części, ale także sprawdzanie, czy nie jest ono nośnikiem wirusów. Wygląda bowiem na to, że nie ma dziś takiej rzeczy, która nim być nie może.