E-papierosy i nastolatki – połączenie niedozwolone?

W ostatnich latach procent osób korzystających z elektronicznych papierosów wzrósł niemal dziewięciokrotnie. Niestety, dotyczy to także osób nieletnich – a to źle, bo wiele ze wspomnianych produktów zawiera szkodliwą dla zdrowia nikotynę.

Jak twierdzi Tzu-Ying Chuang, studentka medycyny na Uniwersytecie w Virginii, która odbywała letnie praktyki w tamtejszym centrum medycznym:

Nastolatki, które w ostatnim czasie paliły elektroniczne papierosy (bądź palą obecnie), są bardziej narażone na choroby górnych dróg oddechowych niż pozostałe osoby w ich wieku.

Liquidy w e-papierosach (czyli podgrzewany płyn) również, podobnie jak tradycyjne papierosy, mogą zawierać nikotynę.

Niestety, nastolatka palącego elektroniczne papierosy dużo trudniej jest “złapać na gorącym uczynku”. Wszystkiemu winne są wspomniane liquidy, które nie wydzielają zapachu podobnego do normalnych papierosów. Tracy Riffel, właścicielka sklepu z e-papierosami w USA podkreśla jednak, iż wyczucie tego jest możliwe – należy tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Jedną z charakterystycznych cech e-papierosów jest ich zapach, który przypomina trochę syrop klonowy.

Papierosy elektroniczne mogą być skutecznym narzędziem do rzucenia tradycyjnego palenia, nie oznacza to jednak, że osoby nieletnie mogą je palić bezkarnie. “Wapowanie” nie pozostaje bowiem bez wpływu na kondycję zdrowotną człowieka. Podobnie więc jak w przypadku zwykłych papierosów, jeśli przyłapiemy nastolatka na paleniu, warto przeprowadzić z nim rozmowę na ten temat.

Riffel twierdzi, że w jej rejonie wszystkie sklepy z e-papierosami mają oznaczenia mówiące, że produktów nie sprzedaje się osobom poniżej 18 lat. Podobnie jak ona, także Tzu-Ying Chuang uważa, że najbardziej uważni powinni być rodzice nastolatków, które mają problemy z górnymi drogami oddechowymi, takie jak astma lub częste zapalenie oskrzeli.