E-papierosy z nikotyną mogą powodować zawał serca?

Dziś dużo mówi się o tym, że papierosy elektroniczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych “fajek”. Czy jednak wapowanie rzeczywiście jest mniej szkodliwe? Wpływ e-papierosów na zdrowie nie został jeszcze do końca zbadany. Ostatnio naukowcy doszli jednak do wniosku, że liqiudy z nikotyną mogą być niemal tak samo szkodliwe, jak zwyczajny dym papierosowy.

Niebezpieczna sztywność tętnic

Badanie, którego wyniki przedstawiono na European Respiratory Society International Congress, wykazało, że osoby, które paliły papierosy elektroniczne zawierające nikotynę, narażone są na wystąpienie zawału serca. Zła wiadomość jest taka, że ryzyko wzrasta nawet w przypadku krótkotrwałego palenia. Wszystkiemu winne jest zjawisko tzw. sztywności tętnic, które – jak zaobserwowano – utrzymuje się aż do 30 minut po zapaleniu e-papierosa z nikotyną (dla porównania, jest ono trzykrotnie większe niż w przypadku używania liquidów bez nikotyny).

Jeśli liqiudy, to bez nikotyny

Dlaczego sztywność tętnic jest niebezpieczna dla zdrowia? Chodzi o to, że przy wystąpieniu tego zjawiska, serce musi pracować mocniej, by “przepompować” krew. Znacznie wzrasta więc jej ciśnienie i tętno, co stanowi bezpośrednie zagrożenie zawałem. Teoretycznie, efekt ten jest krótkotrwały, ale naukowcy wskazują, że permanentne palenie nikotynowych e-papierosów może wiązać się ze stałym zwiększeniem ryzyka. Sytuacja jest tu więc analogiczna do tradycyjnych papierosów, które standardowo zawierają nikotynę. Trudno więc mówić o tym, że elektroniczne “fajki” są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Jeśli sięgać już więc po używkę tego typu, lepiej zaopatrzyć się w liquidy bez nikotyny.