E-papierosy pomagają rzucić tradycyjne palenie

Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia oficjalnie zarekomendowało palenie papierosów elektronicznych. Zdecydowały o tym wyniki badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych.

Największe badanie w historii

Wspomniane badanie (link do szerszego opisu: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/07/170726184442.htm) objęło aż 160 tysięcy osób korzystających z e-papierosów i trwało 15 lat – czyli było większe niż jakiekolwiek inne badanie w tym obszarze, które do tej pory przeprowadzono. Jego celem nie było stwierdzenie szkodliwości lub nieszkodliwości palenia liquidów, ale sprawdzenie, czy mają one pozytywny wpływ na rzucanie tradycyjnych papierosów. Co się okazało?

65% szans na wyjście z nałogu

Z brytyjskich badań wynikło, że osoby, które zastąpiły zwykłe “fajki” e-papierosami, miały aż 65% szans na pozbycie się nałogu przynajmniej na 3 miesiące. Z kolei wśród osób, które nie korzystały z takiego substytutu, wskaźnik ten osiągnął 40%. Badanie wskazuje także, że popularyzacja papierosów elektronicznych ma pozytywną korelację z liczbą osób rezygnujących z tradycyjnego palenia. W latach 2010-2011 znacznie mniej Amerykanów rzuciło bowiem papierosy niż w latach 2014-2015.