E-papierosy na pomoc palaczom

O tym, czy e-papierosy mogą być dobrym wsparciem procesu całkowitego rzucenia palenia eksperci oraz zwykli miłośnicy wapowania dyskutują od jakiegoś czasu. Zwłaszcza, że za tą tezą od jakiegoś czasu przemawiają wyniki sondaży. Takich jak choćby niedawno przeprowadzone badanie wykonane przez polskie stowarzyszenie eSmoking Association.

Stowarzyszenie to, aby zwiększyć rzetelność i trafność swoich badań, zorganizowało dwa związane ze sobą sondaże. Jednym z nich był wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny (CATI), który wykonano na reprezentatywnej grupie 3000 osób po 18-stce, a przed 65 rokiem życia. Drugim zaś pogłębione badanie ankietowe (CAWI) przeprowadzone na grupie osób, które zarówno wapują jak i palą (tzw. dual userzy). Jak wskazują wyniki analizy odpowiedzi, elektroniczne papierosy mogą być więcej niż pomocne w rzuceniu nałogu.

Ponad połowa – 53 proc. – osób korzystających z e-papierosów byłą w stanie całkowicie rzucić palenie papierosów tradycyjnych, zaś więcej niż 80 proc. badanych udało się ograniczyć ich liczbę średnio z 17 do 4 dziennych. A to oznacza zmniejszenie palenia o 74 proc.!

Jak twierdzą eksperci, tak poważne ograniczenie liczby wypalanych papierosów może okazać się ogromnym sukcesem oraz dobrym początkiem drogi do całkowitej rezygnacji z palenia tradycyjnych papierosów. To także szansa na ograniczenie szkodliwego dla zdrowia wpływu dymu tytoniowego, w którym znajduje się kilkadziesiąt związków rakotwórczych, odpowiedzialnych za rozrost komórek rakowych m.in. w jamie ustnej, krtani czy płucach. E-papieros w odróżnieniu od swoich „starszych braci” wydzielają jedynie aerozol, który pozbawiony jest bardzo szkodliwych metali ciężkich – przede wszystkim kadmu.

Jak wskazują badania statystyczne, w Polsce jest obecnie – w zależności od źródła – od 1,4 do 1,8 miliona miłośników wapowania. Wielu z nich to byli palacze, którzy zamienili tradycyjne papierosy na ich zdrowsze alternatywy. Wciąż jednak Polska plasuje się na wysokiej pozycji ranking krajów europejskich jeśli chodzi o liczbę osób uzależnionych od papierosów – sięga po nie ok. 8 miliona Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *