E-papierosy zamiast kuracji antynikotynowej

Według ostatnich danych szkockiej organizacji prozdrowotnej NHS ilość produktów wspomagających rzucanie palenia spadła niemal o jedną trzecią. Czy Szkoci nie chcą kończyć z nałogiem, czy może częściej wybierają elektroniczne papierosy?

NHS co roku pomaga palaczom rozstać się z nałogiem dystrybuując środki antynikotynowe. Na przełomie 2014 i 2015 roku ich liczba zmniejszyła sie o 31,1 proc. Organizacja rozdysponowała 169,967 produktów pomagających rzucić palenie, które kosztowały w sumie ponad 8 mln funtów. Zmniejszyła się także sama ilość palaczy, którzy korzystali z pomocy NHS. Od 2012 roku chcących rzucić palenie ubyło w Szkocji o 39 proc.

Eksperci wymieniają różne przyczyny takiej sytuacji, ale wskazują wyraźnie na wzrost popularności elektronicznych papierosów, które są wykorzystywane jako alternatywny sposób zrywania z nałogiem nikotynowym. NHS podkreśla, że wszelkie formy rzucania palenia tradycyjnych, analogowych papierosów jest godna uznania.

A waperów lub osób, które korzystały z elektronicznych papierosów stale przybywa. Jak wynika z opublikowanego niedawno badania Scottish Health Survey za 2014 rok jedna na dwadzieścia dorosłych osób w Szkocji używa e-papierosów, a co szósty przynajmniej raz ich próbował. Wśród samych palaczy 50 proc. przyznało, że używało e-papierosów. Jeden ankietowany na sto spośród osób niepalących próbował zaciągąć się e-papierosem.

One Reply to “E-papierosy zamiast kuracji antynikotynowej”