Elektroniczne papierosy wyborem numer jeden wśród Amerykanów

Centra Kontroli i Prewencji Chorób (The Centers for Disease Control and Prevention – CDC), czyli amerykańska agencja rządowa wchodząca w skład tamtejszego Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej opublikowała niedawno wyniki długiego badania na grupie palaczy, którego celem było odpowiedzenie na pytanie, jak najlepiej rzucić palenie. Co wybierają Amerykanie, aby poradzić sobie z nałogiem? Elektroniczne papierosy.

Badanie CDC przeprowadzono na dużej – blisko 16 tysięcznej – grupie dorosłych Amerykanów, które trwało przez 26 miesięcy. Jego wyniki zostały niedawno opublikowane w magazynie Journal Preventing Chronic Disease, zajmującym się tematyką przeciwdziałania chorobom przewlekłym. Autorzy badania postanowili sprawdzić, która z dziesięciu najbardziej popularnych metod rzucania palenia jest najczęściej wybierana przez badanych oraz co może okazać się być najbardziej pomocne.

Co wynika z analizy odpowiedzi badanych? Przede wszystkim to, iż do rzucenia palenia podchodzą na dwa różne sposoby – albo próbując zaprzestać palenia z dnia na dzień, bądź też stopniowo, poprzez redukcję liczby palonych papierosów. Badani bardzo często sięgają także po terapie wspomagające proces walki z nałogiem i wśród najbardziej popularnych opcji znalazły się elektroniczne papierosy, które wybiera ponad 35 proc. osób. Mniej o 10 proc. próbuje wspomóc się plastrami nikotynowymi lub gumą.

Z pozyskanych danych jasno wynika, iż elektroniczne papierosy są częściej wykorzystywane do rzucenia palenia, niż jakakolwiek inna metoda – w tym także leki na receptę lub ogólnodostępne. Autorzy badania przestrzegają jednak, iż wciąż brakuje pewnych danych, które potwierdziłyby iż stosowanie e-paperosów pozwala ostatecznie rzucić palenie tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

Co ciekawe, amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA), która zajmuje się m.in. dopuszczaniem leków, kosmetyków, suplementów diety czy urządzeń medycznych do obrotu, nadal nie uznaje elektronicznych papierosów za metodę wspierającą rzucenie palenia. Wziąć pozostaje ślepa na dane z wielu badań, jasno wskazujące, iż to właśnie inhalatory nikotyny stanowią dla osób uzależnionych od papierosów wybór numer jeden jeśli chodzi o wspomaganie walki z nałogiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *