Elektroniczne pomagają w walce z tradycyjnymi

Alternatywne dla tradycyjnych papierosów sposoby dostarczania organizmowi nikotyny – czyli przede wszystkim elektroniczne inhalatory – mogą w sposób znaczący zmniejszyć ryzyko powstania wielu chorób, w tym przede wszystkim różnych form nowotworów – to najważniejsze przesłanie z badań Matthew Carpentera, doktora z Uniwersytetu Medycznego Południowej Karoliny (MUSC).

Carpenter swój wniosek opiera o analizę tak badań innych ośrodków badawczych, jak i swoje własne. Szczególnie interesujące z punktu widzenia zdrowia publicznego jest jego projekt – sprawdzał on przede wszystkim nawyki i zachowania osób nałogowo palących, którzy w ramach badania otrzymali elektroniczne papierosy.

Sposób, w jaki zmieniło się ich życie porównano z mniej liczną grupą kontrolną, która kontynuowała palenie tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Badani, którzy otrzymali nowoczesne urządzenie podzieleni zostali na dwie kolejne grupy, w zależności od ilości nikotyny w płynach (24 oraz 16 mg substancji), z których mogli korzystać.

Co wynika z badania?

Po pierwsze, wszyscy palacze z grupy eksperymentalnej przynajmniej raz spróbowali wapowania. Przez cały okres uczestnictwa w badaniu, chętniej z urządzenia korzystali ci, którzy korzystali z liquidu o wyższym stężeniu nikotyny – było to aż 48 proc. badanych, w porównaniu z 30 proc. w drugiej grupie. Co ciekawe, badani używający płynu z 24 mg nikotyny wyraźnie zasmakowali w e-papierosach – blisko 60 proc. z nich zdecydowała się na zakup podobnego urządzenia po okresie badania.

Jednak to, co najważniejsze z punktu widzenia badania, to duża zmiana w zachowaniu osób. Niezależnie od zawartości nikotyny, badani w sposób znaczący zmniejszyli ilość wypalanych papierosów. Wielu badanych doznania płynące z wapowania oceniali podobnie do tych, które towarzysza im zwykle podczas palenia, a tego typu nastawienie najczęściej kończy się zamianą bardziej szkodliwych papierosów na ich elektroniczne wersje.

Badanie więc stanowi potwierdzenie tezy, iż to właśnie e-papierosy stanowić mogą świetne wsparcie terapii, której celem jest całkowite zaprzestanie palenia. Dowodów zresztą nie brakuje – to właśnie ten obszar badań jest obecnie najchętniej eksplorowany przez badaczy zajmujących się kwestiami zdrowia. Nic dziwnego – to bowiem niczym nie poparte zarzuty na temat braku rezultatów korzystania z e-papierosów w przypadku palaczy, stają się orężem walki z nowoczesnymi wyrobami tytoniowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *