Jak walczyć z nałogiem u milionów osób?

Codziennie 8 mln ludzi umiera, na skutek skutków ubocznych palenia papierosów. Samych uzależnionych jest aż miliard. Jeśli chodzi o statystyki polskie, to 8 mln pali, a umiera z tego powodu 60 tys. osób.

Dzień bez papierosa, jak co roku obchodzimy go 31 maja. Stworzono go aby zainspirować populację do rzucenia tego śmiercionośnego nałogu. Ten jeden dzień to zdecydowanie za krótko, dlatego też światowe organizacje na wszelkie sposoby próbują walczyć z odsetkiem ludzi, którzy są uzależnieni, a ponadto mogą przez to umrzeć. Walka w Polsce kojarzona jest z dużym wzrostem cen papierosów. Sposobem na zniechęcenie palaczy miały być też zdjęcia, pokazujące drastyczne skutki palenia. Zniesiono pozwolenie na reklamowanie papierosów. Pomimo wprowadzenia tych ostrzeżeń liczba palaczy nie spada. Dzięki palaczom państwo osiąga gigantyczne zyski. 80% ceny paczki, to wpływy na rzecz podatków. Z tego tytułu rocznie palacze zasilają państwo o 24 mld zł.

Koncerny tytoniowe, wydają co roku pieniądze na badania, aby stworzyć alternatywy dla papierosów tradycyjnych, co pozwoli im nadal zarabiać. Dlatego też na rynku możemy spotkać już parę tego typu produktów: e-papieros, urządzenie podgrzewające tytoń HNB (ang. heat-not-burn). Urządzenia te są zdecydowanie zdrowszymi alternatywami palenia konwencjonalnego. Zawierają one nikotynę, lecz nie maja w składzie rakotwórczych substancji smolistych.

Niestety polskie Ministerstwo Zdrowia na alternatywne zdrowsze formy palenia, nadaje tak samo restrykcyjne przepisy, pomimo tego, że są one mniej szkodliwe. Z ich tradycyjnego przeznaczenia, pomagać one mają w rzuceniu palenia, a nie być zamiennikiem papierosa tradycyjnego. W e-papierosach możemy zmniejszać poziom nikotyny, co może być pomocne w wyjściu z nałogu.

85% palących, uważa, iż populacja powinna być informowana o tym, że e-papierosy są mniej szkodliwe. Zaś 50% palaczy polskich, chce wyjść z nałogu, ale po rzuceniu na 100 palaczy, 96 do niego wraca.