Kaszel w czasie palenia e-papierosa: czy jest się czego obawiać?

Kaszel palacza powoduje nie tylko dyskomfort, może być też zwiastunem poważnych schorzeń układu oddechowego. Skoro jednak e-papierosy są – jak się szacuje ok. 95% – mniej szkodliwe dla zdrowia, a ilość wdychanych niebezpiecznych substancji znacznie mniejsza, dlaczego czasem kaszlemy w czasie wapowania?

Po pierwsze, jeśli kaszel pojawił się w czasie pierwszych przygód z e-papierosami, po jakimś czasie jednak ustąpił, nie ma się czego obawiać. Wyniki badań przeprowadzonych na grupie 600 e-palaczy wskazują, że aż 57% z nich zakrztusiła się lub kaszlała, gdy wapowali po raz pierwszy. Oprócz tego pojawić mogą się również bóle gardła. Aż 92% badanych stwierdziła jednak, że te nieprzyjemne efekty szybko ustąpiły. Kaszel podczas pierwszych prób e-papierosów związany jest po prostu z brakiem umiejętności ich palenia.

Jeśli jednak po kilku dniach wapowania kaszel nie ustępuje, może on być zwiastunem głębszych problemów, np. uczulenia na glikol propylowy. Nadwrażliwością taką cechuje się co dziesiąty człowiek, dlatego też jest to najczęstsza przyczyna kaszlu u doświadczonych e-palaczy. Przyczyną kaszlu może też być uczucie suchości w gardle, które pojawia się podczas wapowania. Zapobiec mu można w prosty sposób, wypijając jakiś płyn, np. wodę.

Najważniejsza jest jednak właściwa technika e-palenia. Wiele osób wciąga dym bezpośrednio do płuc, podobnie jak podczas tradycyjnego palenia. Tymczasem zamiast tego, powinno się wdychany z e-papierosa dym przetrzymać przez chwilę w ustach, dopiero potem się nim „zaciągnąć”. Warto też pamiętać o tym, że na powstanie kaszlu wpływ może mieć zawartość nikotyny w liquidzie. Te o większej „mocy” zdecydowanie bardziej drażnią gardło. W takiej sytuacji dobrym pomysłem może być korzystanie z liquidów o mniejszym stężeniu nikotyny.

One Reply to “Kaszel w czasie palenia e-papierosa: czy jest się czego obawiać?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *