Kolejne badania wskazują na szkodliwość e-papierosów?

O elektronicznych papierosach na ogól myśli się jak o zdrowszej alternatywie dla tradycyjnego tytoniu – wiele badań wskazuje bowiem, iż podgrzewane liquidy nie wydzielają tak wielu szkodliwych dla organizmu substancji. Błędem jest jednak myślenie o e-papierosach jak o produktach całkowicie obojętnych dla zdrowia.

Coraz więcej badań bowiem wskazuje, iż produkty te mogą negatywnie wpływać na organizm, a osoby regularnie wapujące narażają się przede wszystkim na przewlekły kaszel, zapalenie oskrzeli oraz nieprzyjemne zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Tak w każdym razie dowodzą wyniki badań przeprowadzonych przez Roba McConnella z Uniwersytetu Południowej Karoliny.

Zespół badawczy, którym kierował podczas ostatnich analiz wpływu elektronicznych papierosów na zdrowie, zbadał przede wszystkim wapujących nastolatków. Polegało ono na analizie kwestionariuszy wypełnionych przez ponad 2 tysiące nastolatków – zarówno tych którzy nigdy nie używali e-papierosów (76 proc.), jak i takich którzy korzystali i korzystają nadal z e-papierosów.

Jak wskazują badania, wdychanie pary wodnej z inhalatora nie pozostaje obojętne dla zdrowia. Ryzyko problemów zdrowotnych takich jak przewlekły kaszel, zapalenie oskrzeli oraz zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych jest o ok. 85 proc. wyższe u byłych miłośników wapowania oraz aż dwa razy większe w przypadku osób, które obecnie używają e-papierosów.

Badania te doskonale wpisują się w ogólnoświatową tendencję do ograniczania dostępu osobom niepełnoletnim dostępu do elektronicznych papierosów. W Stanach Zjednoczonych, Agencja do spraw Żywności i Leków dopiero niedawno podjęła decyzję zabraniającą sprzedaży tego typu produktów osobom poniżej 18. roku życia. Podobne ograniczenia, tyle że aż do 21. roku życia, wprowadziły władze Kalifornii. Popiera ich nie tylko naczelny lekarz USA, Viveka H. Murthy, ale także autorzy badania, w tym prof. McConell.

Ten ostatni jednak w raporcie z badań opublikowanych w piśmie „American Journal of Respiratory and Critical Care” podkreśla, iż aby dokładnie ocenić ryzyko wapowania oraz wpływ e-papierosów na zdrowie niezbędne są dalsze badania, które wyniki przyniosą dopiero z czasem. Inhalatory nikotyny to bowiem produkty stosunkowo nowe, trudno więc przewidzieć w jakim stanie będzie ludzki organizm po kilkunastu czy wręcz kilkudziesięciu latach ich stosowania.