Komisja europejska już wie co myślimy o akcyzie na e-papierosa

W listopadzie zeszłego roku, Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne dotyczące akcyzy na wyroby tytoniowe i papierosy elektroniczne. Odbyły się one przy pomocy specjalnej, przygotowanej na ten cel ankiety, która została dostosowana do polskojęzycznego użytkownika Internetu przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Opinie zbierane były do połowy lutego – dziś znany wstępne wyniki konsultacji.

Dane pozyskane podczas konsultacji zostały opublikowane na angielskim blogu Dick Puddlecote. Zostały one zebrane z 7600 ankiet, których zdecydowaną większość stanowili konsumenci elektronicznych papierosów (95 proc). Zdecydowanie rzadziej wypowiadali się przedstawiciele producentów, dystrybutorów oraz sprzedawców sprzętu oraz organizacje pozarządowe zaangażowane w sprawy związane z wapowaniem. Najwięcej ankiet zostało wypełnionych przez mieszkańców Niemiec (40 proc.), Polski (24 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (8,4 proc.).

Wyniki nie są przesadnie zaskakujące – szczególnie, że odpowiedzi udzielali głównie konsumenci. Na pytanie „czy elektroniczne inhalatory nikotyny oraz liquidy powinny zostać obłożone akcyzą” blisko 90 proc. osób biorących udział w konsultacjach odpowiedziało „nie”. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się mniej niż 2 proc. respondentów, zaś ok. 6 proc. uważa, iż akcyzą należy objąć te liquidy, które w swoim składzie mają nikotynę.

Ankietowani odpowiadali także na pytania dotyczące ich reakcji na ewentualne wprowadzenie akcyzy. W sytuacji, w której taka decyzja zostanie podjęta, aż 80 proc. osób chciałaby, aby wysokość tego podatku była znacznie mniejsza, niż wynosi akcyza na tradycyjne wyroby tytoniowe. Co ciekawe, 2 proc osób biorących udział w konsultacjach uważa, że akcyza na e-papierosy i akcesoria powinna być wyższa, a nawet znacznie wyższa!

Osoby wypowiadające się w sprawie elektronicznych papierosów, miały okazję także podzielić się swoimi opiniami na temat tzw. urządzeń „heat-not-burn”, które wciąż nie są szczególnie popularne w Europie. Nieco mniej niż 40 proc. z osób ankietowanych uważa, iż sprzęt służący do podgrzewania tytoniu uznało, iż ewentualna akcyza na te produkty powinna być niższa lub znacznie niższa.

Wyniki konsultacji wydają się więc jednoznaczne. Czy jednak Komisja Europejska głosy te weźmie pod uwagę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *