Koniec okresu przejściowego

Unijna dyrektywa tytoniowa, która weszła w życie 28 lutego 2017 przewidywała tzw. okres przejściowy, podczas którego producenci i dystrybutorzy papierosów oraz ich elektronicznych odpowiedników mogli sprzedawać produkty nie spełniające nowych norm. Okres ten zakończył się 20 maja.

Przepisy znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych sporo zmienią więc na sklepowych półkach. Po 20 maja znikną z nich więc wszystkie produkty, które zostały wyprodukowane lub wprowadzone do obrotu przed wejściem w życie nowych przepisów – sprzedawcy, którym nie udało się ich do tej pory sprzedać, nie będą mogli tego zrobić.

Nowe przepisy dość szczegółowo regulują wiele kwestii dotyczących przede wszystkim akcesoriów do e-papierosów oraz liquidów z nikotyną takie jak choćby pojemność pojemników, stężenie i dawkowanie nikotyny czy zabezpieczenia pojemników z liquidem. Czego po 20 maja nie będzie można kupić? Między innymi zbiorniczka do papierosów elektronicznych jednorazowego użytku czy też kartridża, którego pojemność jest wyższa od 2 ml, płynu do e-papierosa, w którym zawartość nikotyny przekracza 20 mg/ml oraz takiego, którego pojemność jest większa niż 10 ml. Ustawodawca zadbał także o przepisy określające niezbędne zabezpieczenia sprzętu – e-papierosy i pojemniki z płynem muszą posiadać odpowiednią ochronę przed dziećmi, być całkowicie szczelne, a także zabezpieczone na wypadek przypadkowego otwarcia czy rozbicia.

Koniec okresu przejściowego dotyczy jednak nie tylko producentów e-papierosów, ale także tradycyjnych wyrobów tytoniowych. To, co wzbudza szczególne emocje, to wycofanie z rynku wszelkich papierosów aromatyzowanych, poza mentolowymi, którymi palacze cieszyć będą mogli się jeszcze przez 3 lata. Nowa ustawa zakazuje także sprzedaży wyrobów tytoniowych „wzbogaconych” o dodatki takie jak kofeina, tauryna czy mieszanki witamin. Zmienią się także ostrzeżenia zdrowotne, które obowiązkowo umieszczane muszą być na opakowaniach – tak graficzne, jak i tekstowe.

Sprzedawcy elektronicznych i tradycyjnych papierosów, którzy nadal sprzedawać będą produkty nie spełniające norm nowych przepisów mogą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Ustawa przewiduje karę w postaci grzywny do 2 tys. złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *