Mądrość nastolatków

Dlaczego młodzież tak chętnie sięga po e-papierosy? Specjaliści przyczyn tego trendu poszukiwali przede wszystkim w zainteresowaniu nowościami, atrakcyjnością elektronicznego inhalatora nikotyny, który zyskuje status gadżetu, podobnego do smartfona czy inteligentnego zegarka. Teorie te nie zyskują jednak uznania w świetle najnowszych badań naukowych.

Próbę odpowiedzenia na pytanie dotyczące przyczyn wapowania wśród najmłodszych podjęły amerykańskie National Institutes of Health (Narodowe Instytuty Zdrowia) oraz the Food and Drug Administration (Agencja Żywności i Leków). Badanie przeprowadzono w oparciu o ankietę, na której pytania odpowiadało 418 nastolatkach w wieku od 12 do 17 lat, stałych użytkowników e-papiersów.

Choć badanie przeprowadzono na przełomie 2013 i 2014 roku, dopiero niedawno opublikowano wyniki analiz. Jak się okazuje, prawie 90 proc. respondentów, wapowanie tłumaczyło chęcią uniknięcia negatywnego wpływu tradycyjnych papierosów. Młodzież uważała, iż są one nie tylko mniej szkodliwe dla samych użytkowników, ale także bezpieczniejsze dla ich otoczenia.

Podejrzenia, iż elektroniczne papierosy – niezwykle atrakcyjne dla młodzieży, a do tego smaczne z powodu aromatyzowanych e-liqudów – są dla młodych ludzi przedsionkiem do palenia tradycyjnych wyrobów tytoniowych nie znajdują więc potwierdzenia w faktach. Bo choć wielu młodych ludzi rzeczywiście chwali sobie smak pary wodnej w e-papierosach, sięga po nie z powodów zdrowotnych.

Jak twierdzą dziś eksperci, używanie wyrobów nikotynowych oraz tytoniowych przez osoby poniżej 18 roku życia powinno być stanowczo zabronione – kwestia elektronicznych papierosów wciąż nie jest uregulowana przepisami w USA – a młodzież do palenia należy zniechęcać. Bezwzględnie przy tym należy zachować balans pomiędzy naszym niepokojem dotyczącym młodzieży sięgającej po używki a potencjalnymi korzyściami związanymi z wapowaniem dla osób które już paliły, i które to dzięki inhalatorom nikotyny mogą uniknąć tak poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *