Minister Zdrowia chce zakazu e-papierosów!

Nowy szef resortu zdrowia, Konstanty Radziwiłł chce, aby Polacy nie tylko ograniczyli palenie, ale całkowicie z niego zrezygnowali. Dyrektywa tytoniowa jest dla niego niewystarczająca. Wg niego e-papierosy też nie są bezpieczne, choć nie zawierają tytoniu.

Branża tytoniowa nie mogła trafić na bardziej wrogo nastawionego ministra. Podobno zanim Konstanty Radziwiłł wprowadził się do gabinetu resortu, nakazał wyprać firanki i dywany, które były siedliskiem tytoniowego odoru. Gdyby w biurach ministerstwa korzystano z e-papierosów nie byłoby tego problemu, ale urządzenia te również nie cieszą się przychylnością nowego ministra.

Co ma dyrektywa tytoniowa do e-papierosów?

Państwa członkowskie na wprowadzenie przepisów zawartych w unijnej dyrektywie 2014/40/UE mają czas do 20 maja 2016 roku. Dyrektywa tytoniowa ma na celu ujednolicenie prawa krajów należących do wspólnoty dotyczącego produkcji, sprzedaży i promocji wyrobów tytoniowych (papierosy, cygara), tytoniu ciętego, wyrobów bezdymowych (np. tabaka) i elektronicznych papierosów. Problem w tym, że e-papierosy nie zawierają tytoniu, a tylko naturalny ekstrakt nikotynowy. Co więcej, w niektórych liquidach stężenie nikotyny wynosi dokładnie 0,0 proc., ponieważ po prostu jej nie zawierają.

W konsekwencji wprowadzenia dyrektywy tytoniowej z rynku moga zostać wycofane papierosy zawierające aromaty polepszające smak papierosów, czyli wszelkich mentolowych, jagodowych papierosów i smakowych tytoniów. Z tego zapisu drży cała branża e-papierosów, ponieważ głównym składnikiem płynów zwanych e-liquidami lub olejkami do e-papierosów są właśnie aromaty. To sprawia, że są tak popularne, a analogowi palacze sięgają po mniej szkodliwe urządzenia.

Polskie władze zdają się tego nie dostrzegać i chcą wprowadzić wszystkie obostrzenia unijne, nawet te tylko zalecena przez dyrektywę. E-papierosów nie będzie można więc sprzedawać za pośrednictwem internetu. Producenci i importerzy będą musieli także zgłaszać zamiar wprowadzenia nowego wyrobu na 6 miesięcy przed jego wypuszczeniem na rynek.

Takie działania nie wyeliminują nałogu nikotynowego, ale branżę e-papierosów z polskiej gospodarki.

2 Replies to “Minister Zdrowia chce zakazu e-papierosów!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *