Ministerstwo Zdrowia zakazuje e-papierosa tak samo jak zwykłego papierosa

Palenie papierosów jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia milionów Polaków. Palacz paląc, nie tylko dostarcza do organizmu nikotynę, ale i dostarcza trujące substancję wydobywające się w dymie. Ponadto paląc w czyimś towarzystwie naraża na konsekwencje zdrowotne również te osoby. Według raportu Warsaw Enterprise Institute, Ministerstwo Zdrowia tak samo restrykcyjnie traktuje alternatywy zwykłych papierosów, które pomóc mogą w rzuceniu nałogu, jak zwykłe papierosy.

Wiadomo już, że papierosy posiadają tysiące substancji smolistych, które są rakotwórcze. Pomimo tego papierosy nadal są legalne. Państwo za działania, które odstraszyć mają uzależnionych uważa: wysoką akcyzę (wyższa cena papierosów), zamieszczając ostrzeżenia na paczkach papierosów (pokazanie skutków palenia). Nie mówi się powszechnie o tym, że e-papierosysą zdecydowanie zdrowsze i mogą pomóc w rzuceniu palenia. Ponadto planuje się wprowadzenie na nie akcyzy.

Istnieje zakaz, który zakazuję informowania konsumentów o lżejszych formach palenia. Przeszkodą w zakupie konsumentów alternatywnych form papierosów, może być też kwestia ekonomiczna. Branża tytoniowa w Polsce generuję 8% krajowego dochodu oraz zatrudnia 60 tys. osób. Pieniądze z eksportu wyrobów tytoniowych, to kwota 8 mld zł rocznie. Palenie cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem co sprawi, iż dochody państwa będą niższe. Dlatego według ekspertów warto propagować wśród palaczy te zdrowsze formy palenia. Ministerstwo Zdrowia „wrzuca wszystkie formy palenia do jednego worka”. Tym samym odbiera konsumentom papierosy tradycyjne i brak alternatywy. Informację o alternatywnych- zdrowszych formach palenia powinny być ogólnodostępne, co pomogłoby w rzuceniu palenia wielu palaczom.