Naczelny lekarz USA przesadził?

Kilka tygodni temu w mediach zrobiło się głośno po wypowiedzi Generalnego Chirurga USA – naczelnego lekarza kraju, stojącego na czele służby związanej ze zdrowiem publicznym – admirała Viveka H. Murthy’ego, który przestrzegał przed korzystaniem z elektronicznych papierosów młodych ludzi. Choć jego wypowiedź przede wszystkim dotyczyła nastolatków oraz kobiet w ciąży, jeszcze bardziej rozgrzała dyskusję na temat szkodliwości e-papierosów. Niekoniecznie znajdując przy tym wielu zwolenników wśród specjalistów.

Vivek Murthy wapowanie uznał za przedmiot troski w kontekście zdrowia publicznego, twierdząc przy tym, że elektroniczne papierosy są najczęściej stosowanym produktem zawierającym nikotynę wśród amerykańskich nastolatków. I choć trudno dyskutować z faktem, iż powinno się ograniczyć dostęp młodym ludziom do silnie uzależniających używek, tak wielu ekspertów zwraca uwagę na wiele nieścisłości związanych z wypowiedziami naczelnego lekarza USA.

Jednym z nich jest Linda Bauld, profesor Uniwersytetu w Stirling, jednej z ważniejszych szkockich uczelni wyższych. W tekście opublikowanym w The Guardian, zwraca ona uwagę na to, iż choć dane pozyskane z rozmaitych badań na które powoływał się Murthy są prawdziwe, tak wnioski dotyczące konieczności regulacji używania e-papierosów niekoniecznie są zgodne z prawdą. W raporcie brakowało wielu istotnych punków – porównania ryzyka palenia i wapowania, podkreślenia, iż elektroniczne papierosy nie są produktami tytoniowymi. Co więcej, wnioski dotyczące niebezpieczeństwa związanego z przyjmowaniem nikotyny zostały tak sformułowane, iż obejmowałyby także Nikotynową Terapię Zastępczą, która uważana jest za bezpieczną, nawet dla kobiet w ciąży i młodzieży.

Opublikowany w grudniu raport popiera także takie regulacje i rozwiązania prawne, które mogłyby sprawić, iż wielu palaczy nie zdecyduje się na zmianę tradycyjnych papierosów na elektroniczne. A to właśnie te drugie, wedle wielu naukowców, w tym też amerykańskich, są mniej szkodliwe dla zdrowia. Wypowiedzi Generalnego Chirurga odebrać więc można jako bardzo niebezpieczne z punktu widzenia publicznej percepcji e-papierosów oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych, które w oczach wielu osób uchodzą za tak samo niebezpieczne dla zdrowia jak ich „starsi bracia”. A w rzeczywistości takie nie są, jak twierdzi choćby profesor Bauld.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *