Nareszcie jest! Rzetelny, fachowy i polski raport

Wszyscy zainteresowani e-papierosami w końcu mogą po polsku przeczytać raport na temat tych urządzeń, który podsumowuje dotychczasowe badania naukowe. Publikacja jest prawdziwą esencją naszej wiedzy o elektronicznych papierosach.

Raport nosi tytuł „Wpływ e-papierosów na zdrowie w porównaniu do papierosów tradycyjnych w świetle badań naukowych” i został sporządzony przez wybitnego znawcę tematu pana prof. dr hab. n. med. Andrzej Sobczaka, kierownika Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz kierownika Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

Autor publikacji na początku zaznacza, iż nazwa e-papieros jest stygmatyzująca i mylnie przywodzi na myśl używkę tożsamą z paleniem tytoniu w analogowych papierosach. Oficjalnie urządzenia te są elektronicznymi urządzeniami dozującymi nikotynę  (ang. Electronic Nicotine Delivery System) popularnie zwanymi elektronicznymi papierosami.

Publikacja sporządzona przez prof. Sobczaka w krótkiej i treściwej formie zawiera wszelkie informacje, które jednoznacznie wykazują, że e-papierosy są zdecydowanie mniej szkodliwe od tradycyjnych. W raporcie znajdziemy wyniki światowych i polskich badań nad składem liquidu oraz substancji zawartych w aerozolu. Zamieszczono w nim również dane statystyczne.

Raport powinien stanowić źródło informacji zarówno dla zwolenników e-papierosów czy waperów, jak i dla przeciwników tych urządzeń, a szczególnie dla rządzących. Tymczasem raport nie został zamówiony przez Ministerstwo Zdrowia, ani przez polityków, którzy opracowują ustawę, ale przez organizację eSmoking Institute.

Raport jest dostępny na stronie Blog Starego Chemika: https://starychemik.files.wordpress.com/2016/03/prof-andrzej-sobczak-e-papierosy-badania-naukowe-raport-2016-kopia.pdf.