Niech moc będzie z Tobą. Liquidy a analogowe papierosy.

Dlaczego, wdychając parę z elektronicznego e-papierosa, nie odczuwamy takiej satysfakcji, jak po wypaleniu analoga?

Palacze mają do wyboru papierosy o różnej mocy, które najczęściej, dla ułatwienia zakupów, mają kolorowe oznaczenia i sugestywne napisy. Sprawa trochę się komplikuje, gdy ktoś przechodzi na elektroniczne papierosy, ponieważ trzeba wiedzieć, jak przeliczać moc, czyli zawartość nikotyny w zwykłym papierosie na moc e-liquidu.

Co w paczce piszczy

Zawartość nikotyny w papierosach jest regulowana przepisami prawnymi, by ta uzależniająca substancja nie występowała w zbyt dużej dawce. Mocne papierosy mogą mieć ok. 0,8 mg nikotyny na jednego papierosa, a te słabsze, czyli lighty ok. 0,4 mg/papieros. Tak dla porównania dodajmy, że w stosunku do ułamkowych zawartości nikotyny, substancji smolistych znajduje się w papierosie mniej więcej 10 mg i tyleż samo tlenku węgla. Trzeba jednak pamiętać, że to, co jest napisane na opakowaniu, nie do końca jest zgodne z prawdą. Papieros oprócz czystej nikotyny zawiera także nikotynę w formie protonowej, która nie jest brana pod uwagę w wyliczeniach, ale wpływa na rozkosz palenia.

Przeliczamy moce

Zawartość nikotyny w płynach do elektronicznych papierosów podaje się w miligramach na jeden mililitr liquidu. Najsłabsze płyny zawierają 6 mg nikotyny, kolejny poziom to 12 mg, dalej 18 mg i 24 mg. Tak wygląda zawartość tego składnika w gotowcach, ale każdy użytkownik e-p. może ugotować coś samemu mieszając różne moce. Dobór mocy zależy od tego, jakie palimy analogi i czy chcemy w ogóle rzucić zażywanie nikotyny. Jeśli na drugie pytanie odpowiedź brzmi: nie, to śmiało możemy wybrać dowolną moc. Dla tych, którzy chcą skończyć z nałogiem, poleca się wybranie liquidu o mocy 18 mg/ml. To podobna dawka, co w papierosie light. Jeśli nie poczujemy satysfakcji, to możemy zdecydować się na 24 mg/ml, pamiętając, by po pewnym czasie schodzić z mocy aż do 6 mg/ml i na koniec beznikotynowych płynów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *