Czy para z e-papierosa wpływa na jakość powietrza?

Gdy nasz rząd próbuje wcisnąć użytkowników elektronicznych papierosów z powrotem do palarni, naukowcy spokojnie dowodzą, że e-papierosy nie mają wpływu na jakość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Najnowsze badania to kolejne potwierdzenie, że w przypadku e-papierosów nie występuje efekt tzw. biernego palenia.

Najnowsze badania na temat e-papierosów powstały przy współpracy uniwersytetu z Litwy i szwajcarskich organizacji: Kaunas University of Technology in Lithuania, EMPA Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology and ETH Zurich the Swiss Federal Institute of Technology. W eksperymencie naukowcy przyjrzeli się, jak szybko aerozol wydmuchiwany przez wapera rozpływa się w powietrzu.

Wyniki badań potwierdziły, że para z e-papierosa niemal natychmiast rozpływa się w powietrzu. W ciągu ok. 2-5 sekund po wydechu następował bardzo szybki rozkład aerozolu. Po 10 sekundach nie wykrywano śladu po chmurze z e-papierosa. Wydychany aerozol po zaciągnięciu się e-papierosem składa się z cząsteczek cieczy, które w bardzo szybkim tempie odparowują, a para po prostu rozpływa się w otoczeniu.

Oznacza to, że korzystanie z e-papierosów w zamkniętych pomieszczeniach nie pogarsza jakości powietrza. Warto zaznaczyć, że eksperyment był przeprowadzony również w pomieszczeniach bez wentylacji, gdzie para rozpadała się w równie szybkim tempie.