Petycja Wapera — szansa na uratowanie branży

Społeczność waperska wystosowała do Prezydenta RP Andrzeja Dudy petycję, w której apeluje o uchylenie zmian w ustawie oraz bardziej precyzyjne i rzeczowe zapisy dotyczące elektronicznych inhalatorów nikotyny. Jeśli chcesz w przyszłym roku bez problemów kupić e-papierosa, podpisz się pod petycją i nie daj pogrzęść polskiej branży waperskiej!

Petycja Wapera dotyczy projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Proponowane jeszcze za czasów poprzedniego rządu zmiany uderzają w małe przedsiębiorstwa zajmujące sie importowaniem produktów i akcesoriów waperskich oraz produkcją liquidów. Ucierpią na tym także sami użytkownicy tzw. e-papierosów. Wraz z petycją, która zostanie przekazana Prezydentowi, społeczność waperska napisała także list do posłów, by jeszcze raz przyjrzeli się zapisom nowej ustawy.

Ufamy że posłowie do których skierowaliśmy listy przychylą się do naszych próśb, gdyż ustawa w bieżącej formie uderzy w setki tysięcy użytkowników elektronicznych inhalatorów nikotyny oraz w polskich małych przedsiębiorców, ponad siły których jest konkurowanie ze światowymi potentatami branży tytoniowej — czytamy w Petycji Wapera.

W liście wskazano m.in. na błędne nazewnictwo prawne urządzeń, które w aktach prawnych powinny być nazywane Elektronicznymi Inhalatorami Nikotynowymi. Autorzy dokumentów zwracają także uwagę na nieścisłości nowych przepisów i luki prawne, przez które kontroli nie będą podlegać jednorazowe e-papierosy.

W celu poparcia apelu wystarczy wejść na stronę petycjawapera.pl i wpisać na listę swoje dane osobowe i ewnetualny komentarz.

Wśród popierających wpisów można przeczytać świadectwa osób, którym inhalatory pomogły rzucić palenie zwykłych papierosów. Na stronie można przeczytać takze wyniki licznych badań:

Z rachunku wad i zalet papierosów elektronicznych i tytoniowych, które dla kontrastu nazwano ’analogowymi’, wynika jednoznacznie, że elektroniczne są pod każdym względem lepsze i zdrowsze. Nie są zupełnie nieszkodliwe, bo często zawierają nikotynę, jednak na pewno nie powodują, tak jak papierosy tytoniowe, uszkodzenia układu oddechowego, serca, naczyń krwionośnych i – co najważniejsze – nie wywołują raka — wypowiedź dr n. med. Piotra Müldner-Nieckowskiego, prof. UKSW, jednego z cytowanych przez środowiska waperskie badaczy.