Plaga e-papierosów w szkołach, ale nie w Polsce

E-papieros ma jedną zaletę według nastolatków- łatwo go ukryć i jest poręczny, dlatego istnieje niskie prawdopodobieństwo, iż przyłapią ich rodzice lub nauczyciele. Urządzenia te są bardzo popularne wśród nieletnich i są panującym wśród nich trendem.

Problem, który może mieć negatywne skutki

Jak mówi Milagros Vascones-Gatski, doradca ds. uzależnień w Yorktown High School w Arlington, w stanie Wirginia: „Myślę, że to będzie problem zdrowotny tej dekady”. Doradca mówi, iż w swojej 17 letniej karierze, nie spotkała się z tak szybkim wzrostem popularności, jak ten na e-papierosa. Twierdzi, iż w tygodniu na ich palenie przyłapuję ok. 3-4 uczniów. Takie palenie to efekt panującej mody, lecz w wielu przypadkach już uzależnienie, ponieważ w olejku znajduje się uzależniająca nikotyna. Niektóre szkoły w USA, aby walczyć z tym nałogiem uczniów, zakazały przynoszenia urządzeń pendrive, ponieważ niektóre e-papierosy są w tym kształcie, nauczyciele dawali się na to nabrać. Jedna ze szkół nawet usunęła drzwi w łazienkach by uczniowie tam nie palili. Pomimo tych działań młodzież i tak pali w szkole. Uważają, oni błędnie, iż takie papieros nie jest szkodliwy, nie zdając sobie sprawy, że nikotyna uzależnia. Jeden olejek to ok. jedna paczka zwykłych papierosów. Jeden olejek tygodniowo to ok. 100 papierosów na 5 miesięcy. W Kalifornii e-papierosy można nabyć od 21 roku życia, jednak ci poniżej mają swoje sposoby na ich zdobycie. Młodzież widzi w ich paleniu tylko plusy: są łatwe do naładowania, mają subtelny zapach oraz atrakcyjny wygląd. Nauczyciele czując jego zapach, myślą i to aerozole zapachowe i ignorują to. Producenci nie są zadowoleni z tego powodu i rozgłaszają, że ich produkty są legalne od określonego wieku. Potrzebne są specjalne uregulowania prawne, aby pomóc walczyć z tą śmiertelną modą.