Prawna walka z palaczami

Nowelizacja Komisji Europejskiej mówi o tym, iż wszystkie paczki papierosów powinny być ujednolicone. Powinny być w takim samym rozmiarze, w opakowaniach, niczym się nie wyróżniających. Większość państw UE, przepisu tego nie respektuję, ponieważ nie jest on wiążący, jednak polski rząd postanowił przepis ten przyjąć.

Przez ten przepis, niektórzy producenci będą musieli do swoich paczek używać wypełniaczy, czy gąbek, a nawet zostawić je w połowie puste. Wszystkie paczki papierosów muszą być tej samej wielkości, co nie podoba się producentom papierosów. Polska Izba Handlu wraz z instytutem IBRIS, przeprowadziła badania, na temat tego, czy w Polsce powinny być nadal papierosy o różnych wielkościach pudełek i 7 na 10 respondentów była za tym by nie wprowadzać ujednolicania opakowań. Największy problem jest przy papierosach Slim, ponieważ są one sprzedawane w cienkich opakowaniach.
Sprzedawanie cienkich papierosów w normalnych opakowaniach, może na niektórych działać jak iluzja, co niektórzy mogą czuć się oszukani. 85% ankietowanych uważa, że to nie jest dobrym pomysłem. Otwierając taką paczkę, jest w połowie pusta.

Papierosy z segmentu cienkich generują rocznie ok. 6.5 mld złotych. Według CBOS, papierosy pali 31% dorosłych Polaków. Jedni z największych producentów papierosów przewidują, iż zwykłe papierosy znikną bezpowrotnie, a zastąpią ją alternatywne formy palenia.

To musi być moja decyzja. Bo co zmienią obrazki, skoro mogę je zakryć? A ta połowa paczki? Idiotyzm — mówi wprost. — Z mojego otoczenia palacze znikają nagminnie, ale to głównie przez wybór. Zdrowy tryb życia jest w modzie i w sumie dobrze, bo ja też powoli się przekonuję do rzucenia. Pomijając zdrowie, szkoda pieniędzy. Walka z palaczami nigdy chyba do końca nie skończy się zwycięstwem, bo to napędza gospodarkę. No, chyba że ludzie przerzucą się w pełni na e-papierosy. Ale nie każdy je lubi”- mówi Pan Maciej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *