Różnica między modem mechanicznym a elektronicznym?

Mody czyli zmodyfikowane elektroniczne papierosy służą wyciagnięciu z wapowania jeszcze większych atrakcji w postaci gęstej chmury i nowych doznań smakowych. Zanim zaczniemy przygodę z tworzeniem własnych urządzeń, musimy zastanowić się, czy wybierzemy moda elektronicznego czy mechanicznego?

Na pierwszy rzut oka mechanik różni się od elektronika obudową. Ten pierwszy ma najczęściej kształt rurki, ten drugi przypomina bardziej pudełko. Sprawa nie jest taka prosta, gdy zajrzymy do środka.

Elektroniczne papierosy są zasilane akumulatorem, który posiada określoną moc. Podstawowa różnica między modem mech. a elektronicznym jest taka, że ten pierwszy nie pozwala na sterowanie napięciem dostarczanym do grzałki. To znaczy, że gdy zamontujemy baterię, która na wyjściu daje nieco ponad 4 V, to w trakcie wapowania i rozładowywania się akumulatora napięcie spadnie do 2,75 V, aż do wyczerpania. Na grzałkę przejdzie tyle mocy, ile ma jej akurat nasza bateria. Im bardziej wyczerpana bateria, tym słabsza chmura.

Mody elektroniczne są natomiast wyposażone w sterowniki, które pozwalają na regulację napięcia dostarczanego z akumulatora na grzałkę. Oprócz tego elektroniki posiadają zabezpieczenia przeciwzwarciowe oraz kontrolki stanu naładowania akumulatora, a nawet temperaturę parownika. Pozwala to na większą kontrolę podczas wapowania, ale z drugiej strony wymaga określonej oporności grzałki. Częstym problemem jest wykrywanie przez elektroniki zwarcia, gdy korzystamy z siatki mesh.

Teoretycznie mechaniki powinny być bardziej odporne na awarie, ponieważ nie zawierają tylu elementów, co elektroniki, jednak w praktyce dużo zależy od samego użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *