Szkoci otwarci na e-papierosy

Jak twierdzi NHS Health Scotland, elektroniczne papierosy są z całą pewnością mniej szkodliwe dla zdrowia niż palenie tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Pod świadczeniem, które ma na celu rozwianie wątpliwości dotyczących wapowania podpisało się ponad 20 szkockich organizacji pożytku publicznego zajmujących się kwestiami zdrowia.

Wypracowane przez wiele specjalistów oraz organów zajmujących się kwestiami zdrowia publicznego oświadczenie, które opublikowała niedawno NHS Health Schotland, narodowa agencja promująca edukację zdrowotną, w szczegółach podejmuje kwestię palenia e-papierosów i ich wpływu na zdrowie. Celem było wyjaśnienie zamieszania i sprzecznych komunikatów dotyczących wapowania, jakie funkcjonują w debacie publicznej. Ze stanowiskiem zgadza się nie tylko rząd Szkocji, ale także wiele organizacji takich jak choćby Cancer Research UK czy British Lung Foundation zajmujące się na co dzień badaniami dotyczącymi chorób nowotworowych oraz pomocą osobom chorym na raka.

Jak stwierdzają specjaliści, szkodliwość e-papierosów może być nawet 95% mniejsza niż tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Jednak łączenie wapowania z paleniem nie przynosi żadnego efektu dla zdrowia – palacze, którzy chcieliby ograniczyć szkodliwe zmiany powodowane przez palenie, powinni więc dążyć do całkowitego odstawienia klasycznych papierosów.

Jak twierdzi dr Andrew Fraser, dyrektor projektu przygotowanego przez NHS Health Scotland, jeśli organizacje publiczne oraz rząd chce pomóc palaczom podjąć decyzję dotyczącą rzucenia szkodliwego nałogu, powinni to robić w oparciu o e-papierosy, tak jak robi się to w przypadku rozmaitych terapii nikotynowych.

Powinniśmy zachęcać ludzi do wypróbowania e-papierosów, zapewniając im przy tym opcję, za którą są w stanie zapłacić.

– apeluje.

Dr Fraser podkreśla przy tym, iż wapowanie wcale nie jest pozbawione ryzyka. Choćby z powodu samej nikotyny, mającej negatywny wpływ na zdrowie, a także związków lotnych, które wydzielają się podczas podgrzewania liquidu.

To nie pierwszy raz kiedy w Szkocji elektroniczne papierosy spotykają się z raczej pozytywnym odbiorem organów publicznych. W zeszłym roku wprowadzono przepis zezwalający na wapowanie w obrębie szpitala, po tym jak zaczęły pojawiać się naukowe dowody, iż e-papierosy pomagają rzucić palenie tytoniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *