Jak szybko znika para z e-papierosa? Bardzo szybko

Badania naukowców dowiodły, że aerozol powstający po podgrzaniu liquidu w e-papierosie praktycznie natychmiast znika po wydechu. To podważa tezy o efekcie biernego zażywania nikotyny w przypadku wapowania.

Badania zostały przeprowadzone przez zespół naukowców z uniwersytetów z Litwy i Szwajcarii. Po raz pierwszy tak dokładnie przyjrzano się temu, co wydycha użytkownik elektronicznego inhalatora nikotynowego.

Jak do tej pory z braku wiedzy na ten temat wielu przeciwników e-papierosów podnosiło argument, że para wydychana przez wapera może zanieczyszczać powietrze w pomieszczeniach i być szkodliwa dla zdrowia „biernego palacza”.

Badacze odkryli, że kropelki cieczy w bardzo szybkim tempie rozpadały się i odparowywały po natychmiastowym wydechu użytkownika e-papierosa. Działo się to nawet w warunkach zerowej wentylacji. Wystarczy od 3 do 6 sekund, by wydychana para z e-papierosa rozpłynęła się w powietrzu.

To oznacza, że korzystanie z e-papierosów w pomieszczeniach nie musi być zakazywane, ponieważ aerozol nie ma praktycznie żadnego wpływu na jakość powietrza. W przeciwieństwie do dymu tytoniowego, którego cząsteczki mogą się akumulować.

Źródło: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-04/ac-nsf041916.php