Używanie e-papierosów w obecności dzieci – bezpieczne czy nie?

4Palenie analogowych papierosów w obecności dzieci jest dla nich bardzo niebezpieczne, ponieważ naraża je na efekt tzw. biernego palenia. Czy używanie elektronicznych papierosów przy dziecku również zagraża jego zdrowiu?

Do tej pory nie stwierdzono, aby elektroniczne papierosy powodowały efekt biernego palenia. Z pewnością para powstająca podczas używania e-papierosa zawiera o kilkaset mniej szkodliwych substancji, które są obecne w dymie tytoniowym. Chociaż w chmurze z e-papierosa znajduje się znacznie mniejsza dawka nikotyny niż w zwykłym papierosie, to jednak nie powinno się wystawiać dzieci na jej uzależniające działanie.

Nieodpowiedzialne korzystanie z e-papierosów wiąże się również z zupełnie innym zagrożniem. Ich właściciele powinni zwracać szczególną uwagę na sposób przechowywania liquidów do e-papierosów, tak aby dzieci nie miały do nich dostępu. Płyny do e-papierosów mogą zawierać do 24 mg nikotyny. W wypadku połknięcia dla małego dziecka jest to bardzo niebezpieczna dawka, natomiast 7-procentowe stężenie nikotyny w roztworze moze być być śmiertlene. Płynna nikotyna jest jedną z najsilniejszych toksyn występujących naturalnie, jednak żadne przepisy nie oreślają tego, w jaki sposób powinna być przechowywana – chodzi np. o specjalne zakrętki, których nie otworzą dzieci lub ostrzegawcze etykiety. Tymczasem butelki z płynem do e-papierosa mają ilustracje przedstawiające smaczne owoce, czekoladę itp. co może zachęcać najmłodszych do spożycia.

Nikotyną można zatruć się nie tylko połykając liquid, ale również przez inhalację lub kontakt ze skórą, błoną śluzową czy potarcie oczu dłonią, na której znajduje się płyn. Do objawów zatrucia należą wymioty, biegunka oraz drgawki. Koniecznie należy się wówczas skontaktować z lekarzem. Trzeba uświadomić sobie, że zagrożenie dla malych dzieci stanowi nie tylko para z e-papierosa, ale także wkład do nich.