Waniliowy liquid jest toksyczny?

Płyny do e-papierosów kuszą swoimi wyrazistymi aromatami. Jednak niewiele osób palących zdaję sobie sprawę z tego, że substancją ta może być trująca. Te słodkie zapachy, mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia.

Mimo, że e-papierosy ogólnie są uznawane za nieszkodliwe, to przeprowadzane badanie wykazały, że szkodliwą częścią w elektronicznym papierosie może być substancja, która nadaje smak i zapach olejkom (liquidom) stosowanym w e-papierosach. Pachnący płyn zawiera różne substancję chemiczne. Tak uważa Flori Sassano, która jest kierownikiem projektu badawczego z University of North Carolina School of Medicine. Najbardziej szkodliwe są te substancję związane z zapachem liquidu.

Substancję najbardziej chemiczne, które tworzą smak waniliowy oraz cynamonowy.

„Środki aromatyzujące zostały zatwierdzone przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do spożycia, ale nie oznacza to, że można je bezpiecznie wdychać jako opary z e-papierosa”- mówi badaczka.

Na rynku e-papierosów, dostępnych jest ponad 7 700 e-liquidów od ponad 1 200 różnych dostawców, a większość z nich nie została przetestowana pod kątem ich potencjalnej toksyczności. Testowano tylko 150 rodzajów liquidów, w których znaleziono 143 toksyczne substancję.

Aby przetestować toksyczność, badacze opracowali system, w którym wyhodowane laboratoryjnie komórki ludzkie są narażone na działanie chemii zawartej w e-liquidzie. Im bardziej toksyczna substancja chemiczna, wówczas bardziej zmniejsza tempo wzrostu tych komórek. Toksyczne działanie może mieć negatywny wpływ m.in. na górne drogi oddechowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *