Waperzy tworzą subkulturę

Subkultura – pojęcie wprowadzone do języka przez wybitnego amerykańskiego socjologa Miltona Myrona Gordona – odnosi się do zespołu częściowo autonomicznych zjawisk tworzonych przez grupy zawodowe, wiekowe czy hobbystyczne, które wypracowały swoiste repertuary kulturowe. Należą do nich m.in. charakterystyczne zachowania, zespół wartości oraz język, który odróżnia się od dominującego w społeczeństwie. To często po tym ostatnim najlepiej rozróżnić subkulturę. W każdym razie subkulturę waperów, o której coraz częściej mówią eksperci.

Subkultura waperów związana jest z rosnącą popularnością elektronicznych papierosów, których coraz więcej widać w naszym otoczeniu. Waperów łatwo odróżnić na pierwszy rzut oka – otaczają ich bowiem chmura aromatyzowanej pary wodnej. Co więcej, w obrębie swojej subkultury wypracowali oni charakterystyczny język dotyczący ich hobby, które traktowane jest bardzo poważnie. Waperów bowiem nie łączy wiek, zawód ani wykształcenie. To co sprawia, iż można mówić o nich, jako o osobnej grupie to przede wszystkim większe niż u przeciętnych palaczy e-papierosów zainteresowanie wszystkim tym, co łączy się z elektronicznymi inhalatorami nikotyny.

Waperzy nie tylko wykształcili specjalistyczny język, w którym opisują swoje doświadczenia związane z elektronicznymi papierosami, który mocno nasycony jest przede wszystkim słowami pochodzącymi z języka angielskiego. Kierują się oni także zbiorem niepisanych zasad, które należy przestrzegać, aby uchodzić za prawdziwego wapera. Oto najważniejsze:

  • waper powinien posiadać szczegółową wiedzę na temat działania e-papierosów, potrafić nazwać wszystkie jego części i wiedzieć do czego służą
  • waper może pochwalić się także dobrą znajomością praw fizyki oraz chemii, które mogą się przydać w takich sytuacjach jak przerabianie urządzenia elektronicznego, czy też tworzenia własnych mieszanek aromatów i liqudów do e-papierosów
  • Przebywając wśród osób, które nie są palaczami lub aktywnymi waperami nie należy uruchamiać e-papierosa bez uzyskania na to zgody gospodarza domu oraz innych gości obecnych w danym miejscu. W towarzystwie niepalących należy zawsze upewnić się, iż nikt nie ma obiekcji przed wdychaniem oparów powstających podczas podgrzewania płynu.
  • Bezwzględnie zabronione jest wapowanie w obecności dzieci

Sądząc po tym, jak gwałtownie zwiększa się liczba miłośników e-papierosów można podejrzewać, iż subkultura waperów ciągle będzie się zwiększać i nabierać jeszcze bardziej charakterystycznych, odróżniających je od reszty społeczeństwa cech. Miejmy nadzieję, że wraz z tym rosnąć będzie także świadomość osób wapujących dotycząca zagrożeń związanych z ich hobby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *