Waperzy vs. zwykli palacze a wysokość składki ubezpieczeniowej

Jak wiemy, palacze tradycyjnych papierosów, chcąc wykupić polisę ubezpieczeniową, muszą płacić podwyższone składki. Wszystko dlatego, że są oni znacznie bardziej narażeni na utratę zdrowia, niż osoby, które nie sięgają po tego typu używki. A co z tzw. “waperami” – czyli osobami używającymi papierosów elektronicznych?

Jak tłumaczy Agnieszka Rosa z PZU:

Palenie tytoniu jest czynnikiem, który istotnie wpływa na zdrowie. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat zbadano ten wpływ bardzo dokładnie. Osoby palące częściej zapadają na choroby, co powoduje wyższe ryzyko choroby i śmierci. Ma to przełożenie na składkę ubezpieczenia na życie, w którym stan zdrowia ma kluczowe znaczenia dla potencjalnej długości życia. Opakowania tradycyjnych papierosów zawierają też ostrzeżenia na temat szkodliwych skutków palenia dla zdrowia. Tymczasem, na e-papierosach nie widnieją takie informacje, a osoby “wapujące” płacą niższe składki – takie, jak osoby zupełnie nie objęte żadnym nałogiem.

Czy powyższa sytuacja jest sprawiedliwa dla palaczy zwykłych papierosów? Trudno dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż tak naprawdę nie znamy jeszcze długotrwałych skutków palenia e-papierosów. Istnieje sporo kontrowersji na ten temat: jedni twierdzą, że papierosy elektroniczne nie są szkodliwe dla zdrowia, podczas gdy inni uznają, że także i w tym przypadku istnieje wzmożone ryzyko zapadnięcia na różnego rodzaju schorzenia.

Okazuje się jednak, że nie wszyscy ubezpieczyciele mają podobne podejście do sprawy. Przykładowo, w towarzystwie ubezpieczeniowym Ergo Hestia nie jest brany pod uwagę rodzaj palonych papierosów, ale jedynie sam fakt palenia oraz jego intensywność.

Zarówno palenie e-papierosów jaki i palenie papierosów tradycyjnych wiąże się z wchłanianiem nikotyny (w przypadku e-papierosów są to nawet czasami wyższe dawki). To oznacza, że podejście do wyceny ubezpieczenia będzie w obu przypadkach zbliżone.

– mówi Andrzej Kowalewski, Dyrektor Biura Underwritingu i Ubezpieczeń Zdrowotnych Ergo Hestii.

Czego w takim razie można spodziewać się w przyszłości? Istnieje prawdopodobieństwo, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie omieszkają skorzystać z okazji do podwyższenia cen składek. Ostatecznie wszystko zależy jednak od tego, czy pojawią się badania dotyczące wpływu e-papierosów na zdrowie człowieka.