Wapowanie przyczyną zawałów?

Badania dotyczące wpływu elektronicznych papierosów na zdrowie nadal trwają, jednak pytań na to czy nowoczesne metody na palenie mają negatywne konsekwencje dla użytkowników jest coraz więcej. Z każdym kolejnym bowiem na jaw wychodzą kolejne fakty, które stawiają e-papierosy w nieco innym świetle, niż do tej pory uważano.

Kamyczek do ogródka elektronicznych papierosów dorzuciły niedawno szwedzcy naukowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, prowadzeni przez kardiologa Magnusa Lundbäcka. Przedstawili oni wynik badań dotyczących wpływu elektronicznych papierosów na stan naczyń krwionośnych użytkowników. Analizie poddali oni grupę osób zdrowych i reakcje ich organizmów na wapowanie. Jak stwierdzili, nawet dziesięć intensywnych wdechów nikotyny poprzez inhalator może spowodować uszkodzenia naczyń krwionośnych – dokładnie takie samo, jak w przypadku palenia tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

Kolejnych krokiem skandynawskich badaczy było sprawdzenie elastyczności naczyń krwionośnych, co sprawdzono po zwiększeniu dawki pary wodnej, powstającej w efekcie podgrzewania płynu. Po trzydziestu wdechach naczynia krwionośne utraciły swoją elastyczność. Co to oznacza w praktyce? Zwiększenie ryzyka zawału serca oraz udaru mózgu, będącego konsekwencją usztywnienia ścianek naczyń.

Jak twierdzą autorzy badania, przyczyną zmniejszonej elastyczności naczyń krwionośnych jest najprawdopodobniej nikotyna, która znajduje się w płynie do e-papierosów. Niezbędne jest jednak dokładne sprawdzenie tej hipotezy – wyniki badań bowiem mogą poważnie niepokoić wszystkich miłośników elektronicznych papierosów. Magnus Lundbäck wyliczył bowiem, iż przeciętny użytkownik inhalatora w ciągu jednego dnia wdycha parę wodną od 250 do 300 razy – taka ilość może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Wyniki badań szwedzkich naukowców zostały opublikowane w fachowym czasopiśmie Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Miażdżycą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *