Po zabiegu lepiej sięgnąć po e-papierosa niż po zwykłego dymka

Używanie e-papierosów może zmniejszyć ryzyko pooperacyjnych powikłań – dowodzą badania przeprowadzone w klinice Mayo w Rochester w stanie Minnesota. 17 proc. badanych postanowiło rzucić palenie papierosów po spróbowaniu elektronicznych inhalatorów nikotynowych.

Pacjenci, którzy muszą przebyć operację lub trudny zabieg są narażeni na stres. Pośród nich są również palacze, którzy z pomocą „dymka” radzą sobie z nerwami. Jednak palenie papierosów przed i po operacji chirurgicznej może prowadzić do różnych komplikacji i źle wpływa na powrót pacjenta do zdrowia.

Niestety wiele osób nie jest w stanie poradzić sobie w tej sytuacji bez przyjaciela z filtrem. Dlatego też lekarze z kliniki Mayo postanowili zaproponować pacjentom, mającym przejść operację, by skorzystali z elektronicznych urządzeń do zażywania nikotyny, w skrócie ENDS (electronic nicotine delivery systems).

Testy były prowadzone od grudnia 2014 roku do czerwca 2015 roku. Do badania zostało zaproszonych 105 osób, które miały korzystać z e-papierosów za każdym razem, gdy chciały zapalić analoga. Urządzenia były dla nich dostępne przed zabiegiem i 2 tygodnie po nim. Na udział w badaniu zgodziło się 80 pacjentów, ale tylko 67 zostało ostatecznie zakwalifikowanych do eksperymentu

Po 30 dniach spośród tych pacjentów, którzy używali e-papierosów 51 proc. zamierzało dalej z nich korzystać. W tym czasie średnie zużycie papierosow spadło z 15 na osobę do 7. Bardzo ważne jest to, że 17 proc. badanych, czyli 11 osób w ogóle postanowiło rzucić zażywanie nikotyny. Oczywiście naukowcy nie sprawdzali, czy ostatecznie im się to udało, ale postanowienie było wyraźne.

Badacze doszli do wniosku, że używanie e-papierosów, które może nasilać się w stresującej sytuacji, jaką jest operacja chirurgiczna, zmniejsza chęć sięgnięcia po analogowego papierosa. W ten sposób pacjenci mogą poprawić swoje wyniki, zmniejszyć ilość wypalanych papierosów, a nawet całkiem pozbyć się nałogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *