Ile zaoszczędzisz, przerzucając się na e-papierosy?

Analogowe papierosy znów podrożały. Skutki podwyżki widać najbardziej w przypadku papierosów z wyższej półki cenowej. Tymczasem e-papierosy wciąż nie podlegają pod podatek akcyzowy i generują mniejsze koszty użytkowania.

Średnia ważona detaliczna cena papierosów podana w grudniu zeszłego roku przez ministra finansów wyniosła 13,28 zł. Ma ona obowiązywac od tego roku i jest wyższa od tej samej ceny w 2015 r. o 43 grosze. Od tej kwoty producenci muszą naliczyć jeszcze akcyzę. W 2016 podatek akcyzowy wynosi 8,30 zł.

Ile będą kosztować papierosy w 2016 roku?

Hurtownicy otrzymali od producentów ceny za paczkę papierosów. Za jedne z tańszych papierosów, które do tej pory kosztowały 12,40 zł, teraz trzeba dać prawie 13 zł. Paczka papierosów ze średniej półki cenowej kosztuje obecnie 13,70 zł (w stosunku do 12,90 zł w 2015 r.). Papierosy premium, które do tej pory kosztowały 15 zł, teraz będą o 70 gr droższe.

Ile można zaoszczędzić?

Jeśli do kogoś nie przemawiają argumenty zdrowotne, to może posłużyć się ekonomicznymi. Po tegorocznej podwyżce cen za papierosy anologowe warto rozważyć, czy nie skorzystać z elektronicznych. Kalkulator oszczędności dostępny na stronie smooke.pl [http://kalkulator.smooke.pl/lang/pl/] pozwala wyliczyć, ile pieniędzy moze zostać w naszym portfelu, jeśli przerzucimy się na urządzenia do inhalowania nikotyny.

Ktoś, kto pali dziennie jedną paczkę (20 sztuk) tanich papierosów, może zaoszczędzić miesięcznie 335,50 zł, co daje roczną sumę nieco ponad 4 tys. zł. Palacz, który kupuje wyroby tytoniowe z najwyższej półki cenowej mógłby zaoszczędzić 412 zł na miesiąc i prawie 5 tys. zł rocznie, gdyby tylko zamiast papierosów wybrałby elektroniczne papierosy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *