Zasięg sieci – jak sprawdzić? Co warto wiedzieć?

zasięg sieci

Jedziesz na wakacje do jakiejś sympatycznej miejscowości na mazurach. Chcesz się zaszyć w możliwie najmniej zaludnionym miejscu i naprawdę odpocząć. Znalazłeś swój „Pcim Dolny” i z radością zmierzasz w jego kierunku. A co na miejscu? Na miejscu nie ma co prawda zbyt wiele ludzi, ale nie ma też zasięgu. Aż tak nie zamierzałeś się odcinać, prawda?  Kto z Was nigdy nie przerobił problemów z zasięgiem? Jeśli po prostu przejeżdżamy przez jakąś miejscowość bez zasięgu, to nie jest to wielki problem, ale co jeśli mamy w takim miejscu spędzić tydzień? No cóż, moim zdaniem to prawdziwa katastrofa. Jak jej uniknąć? Jak sprawdzić zasięg sieci komórkowej?

Zasięg sieci – jak sprawdzić?

Zapewne wiecie, że każdy operator chcąc poinformować klientów o zasięgu swojej sieci, zamieszcza mapkę, na której wyraźnie widać gdzie zasię jest, a gdzie nie. Warto się jej przyjrzeć wybierając operatora albo planując podróż. Można też zadzwonić na infolinię i zapytać o zasięg sieci w konkretnej miejscowości.To najprostsze metody sprawdzenia zasięgu, ale nie muszą się okazać niezawodne. Dlaczego?

Co warto wiedzieć o zasięgu sieci komórkowych?

Pierwsza ważna informacja, którą trzeba wziąć pod uwagę to fakt, że operatorzy współdzielą ze sobą zasięg. Jeśli np. zasięg Play w jakimś miejscu jest słaby, a w tym samym miejscu doskonały zasięg ma Orange, to oczywiście Play będzie korzystał z sygnału stacji bazowych konkurenta. To zjawisko nazywamy roamingiem krajowym. Jesteś w kraju, masz numer u jednego operatora, ale w pewnych miejscach korzystasz z zasięgu innego. Oczywiście im więcej operator ma własnych stacji bazowych, tym lepiej dla niego. Play na przykład stara się sukcesywnie poszerzać własny zasięg, stawiając kolejne stacje bazowe, żeby móc rezygnować z roamingu krajowego, za który musi płacić konkurencji.

Druga sprawa to kwestia przeciążenia sieci. Może się zdarzyć, że choć zasięg sieci jest w danym miejscu całkiem niezły, to ponieważ operator współdzieli go z wieloma innymi operatorami, może dojść do przeciążenia. To znowu sprawia, że chociaż wg mapy zasięg powinien być, to w praktyce są z nim problemy. Ot, samo życie.

Można więc powiedzieć, że chociaż generalnie wszyscy operatorzy dążą do pokrycia zasięgiem  całego kraju, to jednak wciąż są miejsca, w których możemy zostać zupełnie odcięci od świata. Jeśli dla Was to dobra wiadomość, to świetnie. A jeśli wolelibyście się w takim miejscu nie znaleźć, sprawdźcie mapkę i zadzwońcie do operatora. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *