Czy „zerówka” jest dozwolona młodzieży?

Wprowadzona w życie we wrześniu ustawa antytytoniowa, której jednym z założeń była regulacja regulacja rynku elektronicznych papierosów oraz liquidów, sprawiła, iż wszystkie nowatorskie wyroby tytoniowe zmieniły swój status. Od kilku miesięcy traktować je należy niemal na równi z papierosami „analogowymi” – tak samo jak tamtych nie można ich używać w miejscach publicznych, zakazano ich sprzedaży osobom niepełnoletnim. Problem jednak polega na tym, iż część liquidów do e-papierosów – tzw. „zerówki – to w praktyce produkty całkowicie pozbawione nikotyny, czy więc w ich dystrybucji i używaniu przepisy nadal obowiązują?

Kwestia ograniczenia dostępu młodzieży do wszelkich wyrobów tytoniowych oraz nikotynowych nie jest niczym kontrowersyjnym. Zakaz sprzedaży – także w internecie – uznać należy za dobry krok w przeciwdziałaniu zjawiskom uzależnienia oraz ochronie zdrowia publicznego. Zwłaszcza, że jak wskazują liczne badania, także zagraniczne, młodzież bardzo polubiła elektroniczne papierosy, traktując je jako atrakcyjny gadżet oraz ciekawy sposób na podkreślenie własnej osobowości. Jednak nawet pozornie spójne i szczelne przepisy mają dziurę.

Związana ona jest z problemem „zerówek” czyli liquidów pozbawionych nikotyny. Oznacza to, iż tego typu produkty nie powinny być traktowane jako wyrób tytoniowy sensu stricte, a co za tym idzie nie powinny być objęte przepisami ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, wprowadzającej zresztą w życie dyrektywy unijne.

Jak jest w praktyce? Wygląda na to, iż inaczej. Mimo tego, że butelki z „zerówką” zwykle łatwo odróżnić – są one opatrzone specjalną etykietą, w wielu miejscach pozbawionych nikotyny ów do elektronicznych papierosów osoby niepełnoletnie po prostu nie kupią. W każdym razie o takich przypadkach można poczytać w sieci.

Bardzo możliwe, iż zakaz sprzedaży „zerówek” jest zwykłą profilaktyką – chodzi po prostu o to, aby młodzieży do elektronicznych papierosów nie zachęcać, aby po osiągnięciu pełnoletniości nie przerzucili się na wyroby nikotynowe. Lepiej przecież zbyt wcześnie nie zdobywać pewnych nawyków. Może także chodzić o zawartość liqudów, które zawierają substancje niebezpieczne dla zdrowia – choć nie tak jak tradycyjne papierosy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *