Zrób to sam: liquid do e-papierosa

Mieszanie własnych płynów do wapowania jest niełatwą sztuką, która wymaga aptekarskiej precyzji i podstaw wiedzy chemicznej. Tak naprawdę wystarczy przeczytać o kilku ważnych zasadach, a następnie ćwiczyć. Z każdym kolejnym liquidem własnej roboty będziemy nabierali doświadczenia, aż wreszcie stworzymy najsmaczniejszą mieszankę na świecie.

Każdy z użytkowników e-papierosa ma własne receptury i sposoby mieszania. Niemniej jednak pewne reguły pozostają niezmienne. Na początek warto wyposażyć się w kilka przydatnych akcesoriów.

Niezbędne składniki i akcesoria

Do produkcji własnego liquidu będą nam potrzebne: czyste buteleczki o pojemności 10 ml (bez aromatu poprzedniego płynu i ze szczelnym korkiem), strzykawka lub pipeta, rękawiczki ochronne (konieczne, gdy mieszamy bazy nikotynowe),

a także: baza oraz wybrany aromat. Ewentualnie glikol i gliceryna – dostępne w sklepach dla waperów

Wybierając bazy nikotynowe, pamiętajmy, że będziemy je rozcieńczać, więc należy wybrać odpowiednio większą moc (stężenie nikotyny).

Do dzieła!

Za pierwszym razem warto zmieszać płyn w różnych proporcjach, by przekonać się, która mieszanka będzie nam odpowiadać. Warto ograniczać się do niewielkich pojemności butelek, ponieważ nie każdy liquid nam zasmakuje, a po co potem trzymać 50 ml nieudanego płynu? Zapisujmy dokładnie proporcje, by potem móc odtworzyć sprawdzoną recepturę.

Rozcieńczając bazę nikotynową glikolem i gliceryną warto stosować taką samą proporcję tych dwóch składników. To znaczy bazę 70/30 należy rozcieńczyć płynem zawierającym 70 proc. glikolu i 30 proc. gliceryny. Obowiązuje prosta zasada: dodając glicerynę zwiększamy gęstość płynu (będzie trudniej spływał do parownika) i wielkość chmury, dodając glikol rozcieńczamy liquid oraz chmurę.

Następnie dodajemy krople aromatu. Jest on bardzo intensywny, więc w zależności od zaleceń producenta wystarczy dokładnie 5, 10 czy 15 kropel aromatu na 10 ml bazy. W tym wzgledzie lepiej zachować umiar.

Ostatni etap do wstrząśnięcie butelką i odłożenie na pewien czas w ciemne miejsce. Pełny smak liquidu uzyskamy dopiero po dobie lub nawet kilku dniach, gdy składniki dobrze się wymieszają. Zupełnie jak w przypadku nalewki. I gotowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *